Sylwoterapia (lasoterapia, dendroterapia) - wpływ drzew na zdrowie i samopoczucie człowieka

SylwoterapiaZbawienny wpływ drzew na zdrowie i samopoczucie człowieka znany jest od setek lat. Już wieki temu specjaliści medycyny ludowej zalecali przebywanie w lesie rekonwalescentom, aby szybciej wrócili do sił po chorobach i wypadkach. Nieco zapomniana w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat sylwoterapia (lasoterapia) obecnie znowu wraca do łask. Zleca ją coraz częściej jako terapię pomocniczą wielu lekarzy.

Przebywanie w lesie wśród drzew jest bardzo korzystne zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Drzewa wydzielają tlen, którym oddychamy, a pochłaniają różnego rodzaju zanieczyszczenia środowiskowe. Ponadto olejki eteryczne i inne substancje naturalne wydzielane przez drzewa wykazują działanie bakterio, wiruso i grzybobójcze. Drzewa pomagają również neutralizować niekorzystne dla zdrowia promieniowanie z urządzeń elektronicznych, ponieważ wytwarzają jony ujemne i neutralizują dodatnie. Zdaniem niemieckiego przyrodnika i naukowca Manfreda Himmel sylwoterapia ( lasoterapia czy też dendroterapia) może okazać się pomocna w przypadku przewlekłego stresu, depresji, nerwic, schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, a także dolegliwości reumatycznych. Dowiedz się, jakie właściwości prozdrowotne wykazują poszczególne gatunki drzew.

Wpływ sylwoterapii (drzew) na zdrowie i samopoczucie

Wszystkie drzewa wytwarzają tlen, który jest nam niezbędny do życia. Jednak to, jakie olejki eteryczne i inne substancje biologicznie czynne produkuje i emituje do środowiska drzewo, jest zależne od jego gatunku. Według medycyny ludowej różne gatunki drzew mają także odmienny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Warto znać prozdrowotne działanie drzew najpopularniejszych gatunków.

1. Brzoza
Brzoza uważana była przez naszych przodków Słowian za święte drzewo. W brzozie zawarte są związki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - salicylany, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki. Oskoła, czyli sok brzozowy jest niezwykle bogaty w witaminy, minerały, przeciwutleniacze, aminokwasy oraz kwasy organiczne. Działa on na organizm oczyszczająco. Medycyna ludowa zaleca jego stosowanie w celu oczyszczenia krwi i limfy z toksyn. Brzozę uważano tradycyjnie także za "uzdrowicielkę" wątroby, płuc oraz tarczycy. Sok brzozowy przyspiesza także gojenie się ran oraz wykazuje działanie antyreumatyczne. Drzewu temu przypisuje się właściwości ochronne, dlatego kiedyś robiono z jego drewna kołyski dla niemowląt, co miało zapewnić ochronę malucha przed działaniem złych mocy, czarami i urokami. Spacerując po lesie czy parku, warto przytulić się, choć na chwile do brzozy lub usiąść w jej cieniu. Drzewo to bowiem uspokaja i poprawia samopoczucie, a także rozbudza intuicję i kreatywność.

2. Buk
Majestatyczne buki to prawdziwe królewskie drzewa mocy. Przebywanie w ich towarzystwie pomoże zatrzeć negatywne wspomnienia i złagodzić ból i stres po ciężkich przeżyciach. Warto skorzystać choćby z krótkiej medytacji pod bukiem, co rozbudzi naszą intuicję, pomoże nabrać dystansu do świata, złagodzić napięcia i stres. Specjaliści sylwoterapii polecają przebywanie w bukowych lasach osom cierpiącym na choroby układu krążenia oraz nerek. Warto także wypróbować przeciwbólowe działanie buka. Liść tego drzewa przyłożony do czoła potrafi przynieść ulgę w bólu głowy.

3. Czereśnia
Czereśnia urzeka pięknem i łagodnością. Wiosną jest ubrana w delikatne biało - różowawe kwiaty, a latem zdobią ją bardzo liczne słodkie soczyste i łagodne w smaku owoce. Czereśnia nie bez powodu od wieków nazywana jest drzewem kobiet. Gatunek ten łączy w sobie delikatność i subtelność z siłą i witalnością. Czereśnia pomaga uwierzyć w siebie i odnaleźć swoją kobiecość. Kiedyś uważano, że powinna znaleźć się w ogrodzie przy każdym domu, aby wspierać mieszkające tam kobiety. Jeśli mamy taką możliwość, warto posadzić choć jedną czereśnię w przydomowym ogrodzie. Spacery po czereśniowym sadzie pomogą znaleźć siłę w trudnych życiowych momentach, dodadzą witalności, napełnią radością życia. Są one szczególnie polecane kobietom przeżywającym żałobę, smutek, zagubionym, takim, które czują się niepotrzebne i osamotnione.

4. Dąb
Dąb to drzewo siły i mocy. Jest ono przepełnione energią życiową i witalnością, którą możemy z niego czerpać, przytulając się do drzewa, siadając w jego cieniu lub spacerując pomiędzy dębami. Najsilniejszą moc mają stare duże dęby. W wierzeniach ludowych dęby były uważane za siedzibę bogów. Dębowe drewno było często używane jako amulet, zarówno za życia, jak i po śmierci, ponieważ miały one ułatwiać duszy wędrówkę i zapewniać powodzenie w zaświatach. Wyraźną poprawę samopoczucia oraz przypływ siły i energii można zauważyć, siedząc pod dębem czy przytulając się do drzewa, ale bardzo pomocne może okazać się także noszenie przy sobie dębowego amuletu zrobionego z kory lub żołędzi. Spacery dębowymi alejami rozjaśnią umysł, dodadzą pewności siebie, poprawią funkcjonowanie układu krążenia i limfatycznego. Z kolei odwary z kory dębu łagodzą stany zapalne skóry oraz błon śluzowych. Nasiadówki z kory dębu są również sprawdzonym, znanym od setek lat remedium na stany zapalne narządów rodnych.

5. Jabłoń
Jabłoń jest symbolem obfitości i urodzaju, ale i łagodności, wewnętrznej siły i udanej komunikacji - zwłaszcza tej międzypokoleniowej. Spacery w jabłoniowym sadzie pomogą spojrzeć na życie z innej strony, nauczyć się doceniać to, co się ma, a i odnajdywać nowe możliwości, które pomogą stworzyć materialne zabezpieczenie w życiu. Niegdyś uważano, że osobom, które mają w przydomowym ogrodzie jabłonie, nie grozi ubóstwo.

6. Jarzębina
Jarzębina nazywana jest drzewem intuicji. Potrafi ona w tajemniczy sposób łączyć się z innymi wymiarami. Dzięki niej zaczniemy dostrzegać niedostrzegalne, odczuwać bardziej świadomie świat, który nas otacza, a także słuchać głosu swojej intuicji. Jarzębina uczy też wyciągać wnioski z popełnianych błędów i w przyszłości wyciągać z nich konstruktywne wnioski.

7. Jesion
Jesion dodaje to drzewo wytrwałości i pogody ducha. Warto wybrać się na spacer do parku czy lasu, gdzie rosną jesiony, gdy odczuwamy zniechęcenie, nie mamy siły i motywacji do pracy, odczuwamy słomiany zapał i mamy problemy z kończeniem spraw, które rozpoczęliśmy. Jesion rozgania smutek i wprowadza w optymistyczny nastrój. Jego wibracje sprawiają, że widzimy świat bardziej optymistycznie, a pojawiające się na naszej drodze przeszkody, stają się o wiele łatwiejsze do pokonania.

8. Jodła
Jodła to drzewo szczególnie bogate w cenne dla zdrowia olejki eteryczne, które działają zbawiennie na układ oddechowy, pomagają przy bólach głowy, zmęczeniu oraz zdenerwowaniu. Olejek jodłowy wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwreumatyczne i przeciwbólowe. Jodły mają w sobie wyjątkowo pozytywną energię. Pomagają wyciszyć negatywne emocje takie jak agresja czy zazdrość. Pomaga też otworzyć się na nowe doświadczenia.

9. Kasztanowiec
Kasztanowiec ma bardzo silną pozytywną energię, a także wiele cennych właściwości leczniczych. Drzewo to od wieków uważa się za pocieszyciela w problemach. Jego silna energia wspomaga w przezwyciężaniu lęków, stresów i depresji. Pomaga odnaleźć w sobie wewnętrzną siłę i moc do pokonywania przeszkód i podejmowania nowych życiowych wyzwań. Ponadto kasztanowiec ma także wiele znanych od dawna właściwości leczniczych. Wyciągi z niego są stosowane w przypadku takich problemów zdrowotnych jak żylaki nóg, hemoroidy czy pajączki, a także różnego rodzaju urazy i stłuczenia oraz bóle reumatyczne i mięśniowe.

10. Lipa
Lipa ma w sobie ogromną energię ochronną. Jej energia znacznie poprawia samopoczucie, dodaje odwagi i pomaga przezwyciężać lęki. Lipa jest także nazywana drzewem twórców, ponieważ inspiruje, pomaga odnaleźć życiowe powołanie oraz motywację do spełniania marzeń. Spacery lipową aleją czy odpoczynek pod lipą będzie szczególnie cenny dla różnego rodzaju twórców i artystów przeżywających kryzys twórczy, brak inspiracji lub wypalenie. Lipa jest również cenną rośliną leczniczą zawierającą takie substancje czynne jak związki fenolowe i śluzowe, pektyny, kwasy organiczne, sole mineralne i odrobinę olejku eterycznego. Napary i wyciągi z kwiatów lipy działają napotnie, łagodzą kaszel i katar. Stąd ich popularność w walce z przeziębieniami. Ponadto odwary i napary z lipy wykazują działanie łagodzące i gojące błony śluzowe oraz skórę.

11. Modrzew
Modrzew jest nietypowym drzewem iglastym, które rzuca igły na zimę. Ma on w sobie wyjątkowo silną energię odnowy i odradzania się. Pomaga odciąć się definitywnie od tego, co stare i już nam nie służy i skierować całą swoją energię ku nowym początkom. Z pomocy modrzewia warto skorzystać wtedy, gdy nie możemy uwolnić się od starych ran i traum, a także, kiedy stoimy przed trudnymi wyborami i zastanawiamy się, co jest dla nas najlepsze.

12. Olcha
Olcha to wcielenie romantyzmu i delikatności, ale także wytrwałości i siły. Olcha przynosi piękne sny i pomaga w wytyczaniu życiowych celów i realizacji marzeń. Wyostrza również intuicję i pomaga odróżniać dobro od zła, a także chroni przed działaniem negatywnych energii.

13. Orzech włoski oraz orzech czarny
Orzechy to drzewa siły i mądrości. Obdarzają siłą fizyczną, wytrzymałością i odpornością, a także błyskotliwością, sprytem i nieugiętością w dążeniu do wyznaczonych celów. Orzech nazywany jest również często drzewem inteligencji. Pomaga w logicznym rozumowaniu oraz zapamiętywaniu i uczeniu się. Tutaj bardzo pomocne będzie przytulanie się do drzew i odpoczywanie w ich cieniu, ale również spożywanie orzechów włoskich, które znane są ze swojego pozytywnego wpływu na procesy intelektualne.

14. Robinia akacjowa, zwana popularnie akacją
Robinia akacjowa to drzewo siły psychicznej. Wzmacnia ona siłę woli, pomaga podejmować korzystne decyzje i zauważać okazje życiowe, a także dodaje energii i zapału do działania oraz do pracy. Robinia uważana jest także za drzewo o magicznych właściwościach. Legendy głoszą, że wyzwala ona dar jasnowidzenia i zsyła prorocze sny.

15. Sosna
Sosna wytwarza znaczne ilości olejku eterycznego o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Jest on pomocy w walce z zapaleniami górnych dróg oddechowych, katarem i bólem gardła. Przeciwdziała on także zmęczeniu fizycznemu i psychicznemu. Pod względem energetycznym sosna jest bardzo silnym drzewem obfitości i urodzaju. Potrafi ona rosnąć nawet na bardzo nieurodzajnej glebie, pokazując tym samym, że w każdych warunkach można pokierować swoją życiową energią tak, by osiągnąć sukces. Sosna jest też uważana za drzewo przyciągające pieniądze.

16. Świerk
Świerk jest drzewem mocy i pewności siebie. Pomaga uwierzyć w swoje siły i nabrać odwagi do realizacji marzeń. Ogromne korzyści z drzewoterapii świerkowej odniosą osoby nieśmiałe, niezdecydowane, mało pewne siebie i zalęknione. Świerk pomoże im odnaleźć i zacząć w pełni wykorzystywać swoje mocne strony.

17. Topola
Topola to drzewo pozytywnych wzniosłych uczuć. Jej energia pomaga odnaleźć w życiu prawdziwą miłość i przyjaźń, a także wzmacnia w nas pozytywne uczucia i sprawia, że zaczynamy wypełniać nimi całe nasze życie. Olejki eteryczne topoli wykazują działanie antyseptyczne i uspokajające.

18. Wiąz
Wiązy to drzewa życzliwości, zrozumienia, pojednania i wybaczenia. Ich aura przepełni nas energią tolerancji i wyrozumiałości wobec innych osób, co pomoże na akceptować i szanować ich odmienne od naszych wybory życiowe i poglądy.

19. Wierzba
Wierzby są bogate w salicylany o działaniu przeciwzapalnym. Wyciągi z niej są pomocne w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i gorączki, a także dolegliwości bólowych mięśni i stawów. Energia wierzby jest bardzo silna i tajemnicza. Przed setkami lat uważano ja za drzewo czarownic. Przebywanie wśród wierzb daje moc zrozumienia praw rządzących wszechświatem i wykorzystania ich dla dobra swojego i innych.

20. Wiśnia
Wiśnia to nie tylko pięknie kwitnący na wiosnę i dający pyszne owoce latem gatunek sadowniczy, ale również drzewo zmysłowości, pożądania i energii seksualnej. Wiśnia rozbudza zmysły i pomaga pozbyć się wstydu, zahamować i negatywnego postrzegania własnego ciała.

Jak wybrać odpowiednie dla siebie drzewo do sylwoterapii?

Najlepiej po prostu wypróbować, jak czujemy się w otoczeniu różnych gatunków. Spacerujmy wśród drzew, odpoczywajmy w ich cieniu, dotykajmy ich i przytulajmy się do nich. Już po 10 minutach obcowania z drzewem wyraźnie poczujemy zmianę energii. Jeśli odczuwamy ulgę, poprawę samopoczucia psychicznego, ustąpienie dolegliwości fizycznych takich, jak na przykład ból głowy czy bóle mięśni, oznacza to, że znaleźliśmy idealne dla nas drzewo. Nie z każdym drzewem będziemy czuć się dobrze. Jeśli w pobliżu jakiegoś odczuwamy niepokój lub niechęć, oznacza to po prostu, że aktualnie nie jest nam potrzebna energia, jaka dany gatunek ma do zaoferowania.

Z sylwoterapii (drzewoterapii) można korzystać przez cały rok, choć największe korzyści z niej odniesiemy wiosną i latem. Najkorzystniej i najsilniej działa bezpośredni kontakt z drzewem poprzez dotyk. Możemy po prostu przyłożyć dłonie lub stopy do pnia na kilka minut. Wspaniałe rezultaty daje też przytulanie się do drzew oraz siadanie pod drzewem z opartą o pień głową, oraz plecami.

Bibliografia

  • Lewkowicz - Mosiej Teresa, Leksykon roślin leczniczych, wyd. Świat Książki, Warszawa 2003, ISBN 83 - 7311 - 644 - 3;
  • Kopaliński Władysław, Słownik symboli, wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 1990, ISBN 83 - 214 - 1074 - X;
  • Simonienko Katarzyna, Lasoterapia, wyd. Dragon, Bielsko - Biała 2021, ISBN 38895273;
  • Himmel Manfred, Drzewa pomagają leczyć, wyd. Kos, Katowice 2008, ISBN 978 - 83 - 605 - 2859 - 4.