Siemię lniane na włosy - przepis, właściwości, zastosowanie

Odżywka z siemienia lnianego na włosyZapewne każda z nas słyszała o zaletach siemienia lnianego: małej skarbnicy dobra, zamkniętej w niewielkich ziarenkach, które skrywają wielką moc. Mówi się o zdrowotnych własnościach siemienia, jego wpływie na układ pokarmowy ale to nie wszystko. Siemię coraz częściej wykorzystywane jest jako naturalny kosmetyk do włosów. W postaci maseczek użytkowane jest w celu odżywania włosów oraz stymulowania ich wzrostu.

Czym jest siemię lniane?

Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu, w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje siemienia, w tym siemię złociste oraz brązowe. Bardziej obfite w cenne składniki jest siemię złociste. Siemię można nabyć w postaci ziaren, jak i mielonej. Znacznie lepszej jakości jest siemię ziarniste, gdyż w procesie fabrycznego jego mielenia traci się wiele cennych własności tego składnika. A jakie właściwości posiada niepozorne siemię lniane? Warto je poznać.

Właściwości i zastosowanie siemienia lnianego

Siemię lniane jest cennym źródłem błonnika, co przyczynia się do jego prozdrowotnego działania na układ pokarmowy. Siemię działa osłaniająco ale i stymulująco na układ trawienny, poprawia przemianę materii, wspomaga walkę z wrzodami żołądka oraz chroni delikatną błonę śluzową żołądka. Wspomaga także leczenie biegunek i zaparć. Poza tym, błonnik wpływa na obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, przez co skutecznie zapobiega zmianom miażdżycowym. Siemię zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, przez co zmniejsza poziom lipidów, wspomaga proces odchudzania, obniża poziom cukru we krwi oraz działa przeciwzapalnie. spożywanie siemienia działa pozytywnie na układ immunologiczny: zwiększa odporność oraz zapobiega infekcjom.

Siemię lniane jest cennym źródłem witamin i minerałów, w tym witamin z grupy B, odpowiadających za tworzenie szpiku kostnego, czerwonych krwinek oraz w procesie przemiany białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Istotna jest też obecność witaminy E, cennego antyoksydantu, wspierającego serce. Spożywanie siemienia lnianego pozwala także na poprawę pamięci, koncentracji uwagi. Siemię lniane zawiera też potas, białko, niacyny, kwas foliowy, oraz cenne kwasy omega-3, zawarte również w rybach.

Ponadto, pozwala przywrócić równowagę hormonalną u kobiet oraz zminimalizować przykre dolegliwości napięcia przedmiesiączkowego. u panów z kolei stosuje się je w profilaktyce nowotworów gruczołu krokowego, czyli raka prostaty. Siemię stosowane jest także w profilaktyce innych nowotworów.

Coraz częściej stosowane jest również w kosmetyce, jako cenny, naturalny składnik do pielęgnacji skóry i włosów.

Siemię lniane w kosmetyce

W kosmetyce siemię lniane używane jest to naturalnego pielęgnowania skóry oraz włosów. Jego właściwości pozwalają na odżywienie włosów, jak i skóry głowy.

Maseczka na włosy z siemienia lnianego - przepis

Jak przygotować zdrowotną maseczkę na włosy z siemienia lnianego? Okazuje się, że jest to bardzo proste. Około 1/4 szklanki siemienia lnianego zalewamy niewielką ilością wrzątku powyżej ziarenek tak, aby powstał gęstawy "kisiel". Żel użytkujemy jako maseczkę, a ziarenka należy odsączyć na sitku. Gotowy żel nakładamy na włosy na około 30 minut i dokładnie spłukujemy.

Odżywka z siemienia lnianego:

  • wygładza, nawilża i odżywia włosy, zapobiegając ich elektryzowaniu;
  • przywraca im miękkość i zdrowy blask;
  • zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje ich porost;
  • sprawia, że włosy wydają się bardziej gęste i lepiej się układają;
  • nałożona na kręcone włosy pozwala podkreślić ich naturalne skręty;
  • nałożona na same końcówki wzmacnia je i zapobiega rozdwajaniu: pamiętajmy, że ten sposób polecany jest dla osób o przetłuszczających się włosach.

Ponadto, odżywka wpływa też pozytywnie na skórę głowy: odżywia ją i łagodzi podrażnienia.

Maseczki z siemienia lnianego można używać jako odżywki praktycznie po każdym myciu. Stosowana jako gęsty żel może zastąpić drogeryjne kosmetyki tego typu: lekko usztywnia kosmyki, mogą go używać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Siemię jest niedrogie i zaskakuje nas cudownymi możliwościami. Staje się niepozorną skarbnicą dobroci, z której możemy do woli korzystać.