Makijaż mineralny - kosmetyki, nakładanie, trwałość

Makijaż mineralnyPrzestawienie się z tradycyjnych kosmetyków do makijażu na mineralne wymaga czasu i odrobiny wprawy. Naturalne produkty kosmetyczne nie zawierają emulgatorów i innych substancji, dzięki którym konsystencja kosmetyków jest idealna, a nakładanie proste. Często naturalne są bardziej gęste lub wręcz przeciwnie rzadsze, niż tradycyjne, zatem by uzyskać piękny efekt, trzeba je nakładać w nieco inny sposób.

Kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z makijażem mineralnym, może się okazać, że musimy na jego wykonanie poświęcić nieco więcej czasu niż zwykle. Najwięcej problemów sprawia zwykle nauczenie się nakładania podkładu mineralnego, ponieważ jest on w formie sypkiej, a nie płynnej, jednak stosując kilka prostych sztuczek, można to zrobić sprawnie i szybko.

Kosmetyki do makijażu mineralnego - jakie trudności mogą się pojawić przy nakładaniu?

Producenci kosmetyków tradycyjnych dodają do nich różnych substancji kondycjonujących i zmieniających konsystencję, aby były one łatwe w aplikacji. W przypadku preparatów mineralnych skład jest w 100% naturalny, co skutkuje inną strukturą kosmetyku, niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajone i wymaga innej techniki aplikacji.

Do najczęstszych problemów, jakie możemy napotkać, decydując się na makijaż mineralny, należą:

  • kłopoty z aplikacją podkładu, cieni, pudru;
  • trudności w doborze odpowiedniego rodzaju i koloru podkładu;
  • konieczność zmiany nawyków makijażowych, na przykład odrobinę inna kolejność nakładania preparatów na skórę.

Zanim zaczniemy naszą przygodę z ekologicznym makijażem, warto dobrze się przygotować - poczytać trochę o technice jego wykonywania, czy obejrzeć filmiki instruktażowe na ten temat, które publikuje wiele youtuberek. Nieumiejętne nałożenie makijażu mineralnego, może przynieść kiepskie efekty wizualne i zrazić do dalszego używania ekologicznych kosmetyków. Zupełnie niepotrzebnie, bo wystarczy odrobina cierpliwości i wprawy, aby cieszyć się nienagannym makijażem wykonanym zdrowymi i przyjaznymi środowisku naturalnemu kosmetykami.

Jak dobrać i nałożyć podkład mineralny?

Najważniejszymi czynnikami, które powinnyśmy wziąć pod uwagę przy wyborze podkładu, jest rodzaj naszej cery oraz kolor karnacji.

W zależności od potrzeb skóry do wyboru mamy trzy opcje:

  • podkład matujący,
  • kryjący
  • lub rozświetlający.

Podkład matujący doskonale sprawdzi się u Pań z cerą:

  • mieszaną lub tłustą z tendencją do nadmiernego świecenia się,
  • w przypadku konieczności zakrycia drobnych niedoskonałości takich jak zaskórniki,
  • jeśli chcemy zachować matowy wygląd skóry przez wiele godzin.

Z kolei po kosmetyk rozświetlający powinny sięgnąć kobiety:

  • które, nie mają większych problemów z cerą (niestety podkład rozświetlający bezlitośnie podkreśla wszelkie wypryski i inne mankamenty skóry),
  • których skóra jesz poszarzała, ziemista, pozbawiona blasku i potrzebuje odrobiny rozświetlenia lub delikatnego rozjaśnienia,
  • szukające sposobu na perfekcyjny makijaż o pięknym satynowym wykończeniu bez efektu maski,
  • lubiące delikatny efekt glow, nadający skórze świeżości o energetycznego wypoczętego wyglądu.

Podkład kryjący przeznaczony jest dla skóry z większymi problemami skórnymi takimi jak:

  • zaskórniki,
  • wypryski,
  • blizny,
  • przebarwienia,
  • bardziej rozległe zaczerwienienia na przykład naczyniaki,

W przypadku takich problemów warto również zaopatrzyć się w korektor mineralny, który pomoże uzyskać efekt idealnej cery, nawet przy mocno nasilonych niedoskonałościach. W przypadku jego odcienia nie jest już jednak tak łatwo, ponieważ ich wybór jest bardzo szeroki. Tutaj punktem wyjścia powinno być to, czy skóra ma odcień ciepły, czy chłodny.

Cechy charakterystyczne cery ciepłej

  • skóra w beżowych lub brzoskwiniowych odcieniach,
  • drobne naczynia krwionośne w kolorze zielonkawym,
  • opalanie się na brąz.

Cechy charakterystyczne cery chłodnej

  • bardzo jasny wręcz przezroczysty lub wpadający w różowe tony odcień skóry,
  • niewielkie naczynka krwionośne w kolorze niebieskim lub fioletowym,
  • tendencja do oparzeń słonecznych i opalania się na czerwono.

Oczywiście nie jest to pełna analiza kolorystyczna, ale już te kilka cech znacznie ułatwi dobór odpowiedniego koloru podkładu mineralnego. Przed dokonaniem zakupu, zwłaszcza gdy sięgamy po kosmetyki mineralne po raz pierwszy, warto skorzystać z próbek. Zakupmy dwa lub trzy zbliżone odcienie i przetestujmy w domu, który wygląda na naszej twarzy najlepiej. Pamiętajmy, że jeśli wahamy się pomiędzy jaśniejszym a ciemniejszym kolorem, zawsze lepiej zdecydować się na ten jasny. Kosmetyk na twarzy utlenia się z czasem i jeszcze odrobinę ciemnieje. Jeśli wybierzemy zbyt ciemny odcień, który dodatkowo się utleni, możemy stworzyć na twarzy nienaturalny efekt maski i postarzyć się.

Trwałość makijażu mineralnego

Makijaż mineralny jest tak samo trwały jak tradycyjny, jednak przy jego wykonywaniu trzeba przestrzegać kilku prostych zasad, a zanim zaczniemy go wykonywać, przygotować odpowiednio naszą skórę.

Powinnyśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

Przygotowanie skóry
Niezwykle istotne jest regularne wykonywanie peelingu i nawilżanie cery, aby skóra była gładka. W przypadku cery tłustej czy mieszanej, warto peelingować skórę nawet kilka razy w tygodniu, a w przypadku skóry suchej i wrażliwej wystarczy raz. W zależności od rodzaju cery możemy użyć peelingu mechanicznego, enzymatycznego, delikatnej manualnej lub sonicznej złuszczającej szczoteczki do twarzy. Dodatkowo pamiętajmy, że po nałożeniu kremu lub pielęgnacyjnego olejku, zanim zaczniemy wykonywać makijaż, powinnyśmy odczekać, aż cały preparat się wchłonie, a skóra będzie sucha. W przeciwnym razie makijaż nie będzie się dobrze trzymać.

Oszczędne nakładanie kosmetyków
W przypadku preparatów mineralnych nie sprawdzi się nałożenie jednorazowo grubej warstwy kosmetyku. Będzie to wyglądało nienaturalnie. Sypki podkład nie będzie w stanie dobrze stopić się ze skórą i szybko zacznie się nieładnie osypywać. Nakładajmy go więc stopniowo, małymi partiami. Najpierw jedną cieniutką warstwę, a później, jeśli zajdzie taka potrzeba, dopiero po chwili następną. Ta sama zasada dotyczy cieni do powiek oraz różu.

Sposób nakładania kosmetyków na skórę
W przypadku skóry suchej i naczyniowej najlepiej sprawdzi się nakładanie podkładu czy pudru delikatnym posuwistym ruchem z góry na dół. Posiadaczki cery mieszanej i tłustej powinny stosować koliste ruchy, a w przypadku niedoskonałości najlepiej sprawdzi się stemplowanie, które pomoże nam ładnie zatuszować mankamenty urody. Warto poeksperymentować i sprawdzić, jak różni się efekt w przypadku różnych technik nakładania makijażu mineralnego.

Utrwalanie makijażu
Jest to szczególnie ważne u Pań z tłustą lub mieszaną cerą, która już potrafi się błyszczeć już godzinę po nałożeniu pokładu. Tutaj na podkład warto zastosować jeszcze dodatkowo delikatny puder wykańczający, który zmatowi skórę na dłużej. Uważajmy jednak, aby nie nałożyć go zbyt dużo, bo makijaż może wtedy wyglądać nienaturalnie. Pomoże również spryskanie twarzy delikatną mgiełką hydrolatu lub wody termalnej po zakończeniu wykonywania makijażu. Dzięki temu wszystkie użyte kosmetyki ładnie stopią się ze skórą i dłużej będą wyglądać idealnie. Pomocna może się okazać też baza pod cienie. Kosmetyki mineralne mają większą niż te tradycyjne, tendencję do osypywania się, więc taki zastosowanie tego kosmetyku z pewnością pozytywnie wpłynie na trwałość makijażu.

Pamiętajmy również o tym, by zawsze nosić przy sobie cieniutkie bibułki matujące, które uratują sytuację, gdy skóra zacznie się nadmiernie błyszczeć, ale nie zniszczą makijażu.

Gdy już dojdziesz do wprawy, wykonanie makijażu mineralnego zajmie Ci nie więcej niż kilka minut, a efekt będzie olśniewający. Zdecydowanie warto go wypróbować, ponieważ ze względu na zawarte w nim naturalne minerały, wiele kobiet już po zaledwie kilku dnach stosowania kosmetyków mineralnych, zauważyło znaczną poprawę stanu cery.