Glinki kosmetyczne - charakterystyka, rodzaje, działanie

Naturalne glinki kosmetyczneGlinki - charakterystyka, rodzaje, działanie. Znane od ponad trzech tysięcy lat glinki kosmetyczne należą do grupy bardzo wartościowych minerałów, wydobywanych ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Krajem słynącym z wydobycia glinki na dużą skalę oraz silnego jej popularyzowania w krajach całej Europy, jest Francja.

To właśnie francuskie glinki kosmetyczne, wydobywane z głębokości około 70m a następnie suszone przez promienie słoneczne, goszczą w większości sklepów z kosmetykami pochodzenia naturalnego.

Ponieważ glinka kosmetyczna jest produktem organicznym, bogata jest w wiele cennych soli mineralnych oraz makro i mikroelementów. Do dobroczynnych soli zawartych w glinkach zaliczyć należy przede wszystkim, odpowiedzialny za właściwe napięcie i sprężystość skóry, krzem. Oprócz niego w glinkach znaleźć można wapń, który działa antyalergicznie i kojąco na podrażnioną skórę, a także cynk, działający antyłojotokowo oraz antytrądzikowo. Warto także zaznaczyć, że glinki bogate są w pierwiastki śladowe takie jak molibden czy selen, który działa opóźniająco na procesy starzenia się skóry a także, w połączeniu z witaminą E, pomaga uelastyczniać naskórek.

Rodzaje glinek

W przyrodzie występuje kilka rodzajów glinek, których nazwy pochodzą od charakterystycznych kolorów poszczególnych minerałów. Kolory glinek zależą w głównej mierze od zawartości jonów żelaza.

Wyróżniamy następujące rodzaje glinek:

  • glinka zielona,
  • glinka żółta,
  • glinka biała,
  • glinka różowa,
  • glinka czerwona,
  • glinka błękitna.

Każda z glinek posiada różne właściwości kosmetyczne i pielęgnacyjne jednak zadaniem wszystkich glinek jest przede wszystkim działanie wygładzające, antytrądzikowe, przeciwstarzeniowe oraz ujędrniające. Co ważne, glinki naturalne, nieperfumowane nie posiadają zapachu oraz niewiele kosztują. Zwykle, za opakowanie wystarczające na przygotowanie wielu maseczek, trzeba zapłacić kilka złotych.

Działanie glinek kosmetycznych

Oprócz maseczek na twarz, z glinek można wykonać także peelingi oraz maski do włosów, które działają wzmacniająco i przeciwdziałają wypadaniu włosów. Szczególne znaczenie glinek w codziennej pielęgnacji znają osoby cierpiące na różne schorzenia skórne, takie jak trądzik, łuszczyca czy egzema. Liczne badania prowadzone na glinkach dostarczają dowodów na to, że glinki nie mają ani działania wysuszającego ani podrażniającego. Ważne jest jednak to, w jaki sposób przygotowuje się glinkę. Należy pamiętać, że glinki nie należy przechowywać w naczyniach metalowych. Nie powinno się także mieszać glinek za pomocą metalowych łyżek, gdyż minerały mogą wejść w reakcję z metalem, co może skutkować osłabieniem właściwości typowych dla glinek.

Dobrze jest rozrabiać glinkę, niezależnie od jej rodzaju, z wodą mineralną lub wodą przefiltrowaną, która pozbawiona jest osadu z kamienia. Sproszkowaną glinkę można rozrabiać także z różnego rodzaju olejkami kosmetycznymi, które, w zależności od rodzaju, będę wzmacniały i wspomagały działanie glinki. Poleca się także korzystać z ogólnodostępnych produktów spożywczych, które mają swoje zastosowanie także w kosmetyce. Do maseczki z glinki warto więc dodać odrobinę naturalnego miodu, cytryny lub oliwy z oliwek. Aby uniknąć powstania trudnych do rozdrobnienia grudek, najpierw należy rozrobić glinkę z wybranym olejkiem a dopiero potem dodać do mieszanki wodę.

Najważniejszą jednak kwestią, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę w czasie stosowania maseczek z glinek, jest niedopuszczenie do tego, aby glinka wyschła na twarzy. Co jakiś czas należy spryskiwać twarz pokrytą maseczką z glinki wodą. Najlepiej do tego celu sprawdzi się woda termalna, ale można także korzystać z wody mineralnej lub wody filtrowanej.