Zioła szwedzkie Marii Treben, czyli mieszanka ziół o szerokim zastosowaniu

Zioła szwedzkie Marii TrebenWielu z nas w czasach dynamicznie rozwijającej się medycyny i tak zwraca się w stronę sposobów naturalnych, w tym: ziołolecznictwa. Istnieje bowiem wiele ziół, pomagających na różnorodne dolegliwości równie skutecznie co medykamenty. Należą do nich zioła szwedzkie - unikatowa kompozycja 11 ziół.

Zioła szwedzkie i ich historia

Ziołami szwedzkimi nazywamy starannie dobraną mieszankę ziół, opracowaną przez Marię Treben, znaną zielarkę austriacką, która zachęcała do stosowania ziołolecznictwa w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń. Według legendy jednak, za opracowanie mieszanki odpowiedzialny jest doktor Claus Samst, szwedzki lekarz, który po jej stosowaniu dożył 104 lat. Zioła szwedzkie polecane są zarówno do użytku zewnętrznego, na przykład w postaci maści, okładów jak i wewnętrznego, w postaci nalewki.

Skład mieszanki zielarskiej

Mieszanka ziół szwedzkich opracowywana jest według przepisu Marii Treben.

Tworzy ją dokładnie jedenaście ziół. Są to:

  • senes,
  • arcydzięgiel,
  • manna,
  • szafran,
  • aloes,
  • kurkuma,
  • kamfora,
  • teriak,
  • mirra,
  • rabarbar,
  • dziewięćsił.

Połączenie ich sprawia, że stanowią naturalny i niezwykle skuteczny lek na wiele dolegliwości. Warto więc mieć je w swojej, domowej apteczce.

Właściwości ziół szwedzkich i ich stosowanie

Zioła szwedzkie są wyjątkową mieszanką, która znajduje zastosowanie w codziennym życiu jako środek leczniczy oraz profilaktyczny. Zaleca się ich stosowanie w przypadku bólów i zawrotów głowy oraz nawracającej migreny. W tym wypadku wskazane jest wąchanie mieszanki lub przykładanie do głowy szmatki, zwilżonej nalewką z ziół. Doskonale radzą sobie również z przygnębieniem, złym samopoczuciem, zmęczeniem oraz jesienną chandrą czy nawet depresją. Świetnie pomagają także w przypadku bezsenności czy braku apetytu. Wspomagają bowiem spokojny sen i zwiększają łaknienie, przyspieszając przy tym metabolizm. W przypadku problemów ze snem zaleca się picie jednej łyżki stołowej nalewki tuż przed położeniem się spać. Kolejne zastosowanie mieszanki ziół obejmuje gorączkę, dreszcze i inne objawy infekcji, ból i szumy w uszach, ból zębów, zapalenie gardła oraz migdałków. W tym przypadku również pojemy łyżkę nalewki i najlepiej od razu położyć się do łóżka. Na bolący ząb pomaga płukanka z nalewki rozcieńczonej wodą. Choroby gardła leczymy również z pomocą płukanek stosowanych do 3 razy dziennie.

Zioła sprawdzają się także w przypadku chorób oczu, takich jak zaczerwienienie, zapalenie spojówek, stany zapalne, a nawet jaskra. Pomoc obejmuje natłuszczenie skóry, na przykład ulubionym kremem oraz umieszczenie na oczach wacików, nasączonych nalewką z mieszanki ziół i przyjąć pozycję leżącą. Zioła zalecane są także w przypadku schorzeń stawów, w tym w reumatoidalnym zapaleniu stawów, bólach czy obrzękach. Ulgę przynosić powinno okładanie bolących miejsc szmatką, zwilżoną uprzednio w nalewce z ziół. Zioła szwedzkie polecane są także na wszelkie problemy skórne, w tym wysypki, krosty, strupki, blizny czy uporczywy trądzik.

Sprawdzą się też w przypadku oparzeń, śladów po ukąszeniach owadów czy blizn po ospie. Zaleca się przecieranie konkretnych miejsc szmatką, nasączoną w nalewce. Doskonale radzi sobie również z przebarwieniami skóry oraz guzkami i bolesnymi odciskami. Co ciekawe, picie nalewki rozcieńczonej winem przynosi ulgę w przypadku bolesnych miesiączek. Okazuje się ona skuteczna też w przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych. Ponadto, nalewkę stosuje się także po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Wypicie dwóch łyżek sprawia, że szybciej trzeźwiejemy oraz zapobiegamy złemu samopoczuciu na tak zwanym "kacu". Nalewka oraz okłady stosowane są także wspomagająco przy leczeniu nowotworów.

Nalewka z ziół szwedzkich i jej zastosowanie

W domowym zaciszu warto przygotowywać zdrową nalewkę z ziół szwedzkich. Mieszankę wystarczy zalać 1,5 litra 40-procentowego alkoholu oraz ostawić na około 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Nalewkę codziennie wstrząsamy, a po upływie 14 dni odcedzamy i przelewamy do butelek. Napój z ziół szwedzkich możemy - w chłodnym i ciemnym miejscu - przechowywać nawet kilka lat. Profilaktycznie zaleca się picie jednej łyżeczki nalewki rano i jednej wieczorem. W lekkich schorzeniach i przeziębieniach warto zwiększyć dawkę do 3 łyżeczek dziennie. Przy ciężkich chorobach można pozwolić sobie nawet na 2-3 łyżki stołowe na dzień. Pamiętajmy o tym, aby płyn rozcieńczać z wodą. Nie należy łączyć nalewki z mlekiem.

Okłady z ziół szwedzkich

Zioła szwedzkie stosowane są w postaci okładów. Pamiętajmy jednak, aby miejsce najpierw posmarować maścią, a następnie nałożyć na nie gazę, zwilżoną nalewką. Później miejsce to owijamy bandażem i trzymamy ponad 2 godziny. Najlepiej jednak opatrunek zostawić na całą noc. Jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy uczulenia, w tym świąd, pieczenie czy zaczerwienieni, okład należy zdjąć i przemyć miejsce chłodną wodą.

Przeciwwskazania do stosowania ziół szwedzkich

Istnieje oczywiście kilka przeciwwskazań do stosowania ziół szwedzkich. Nie są one polecane osobom, cierpiącym na niewydolność nerek, niedrożność jelit czy marskość wątroby. Nie powinny używać ich również kobiety w ciąży i młode mamy, karmiące piersią.