Skórzane buty - czyszczenie i pielęgnacja

Czyszczenie skórzanych butówSkórzane buty to ponadczasowe rozwiązanie, które cieszy oko swoją elegancją, a jednocześnie gwarantuje trwałość i długowieczność. Skórzane buty wymagają więcej troski niż odpowiedniki z tworzyw sztucznych z prostych względów. Buty wykonane ze skóry są o wiele droższe, przez co chcemy, aby służyły nam jak najdłużej i zachowały swój urok i wygląd przez długi czas. Kochamy skórzane buty za ich wygodę, której nie są zapewnić żadne inne buty wykonane z tworzywa sztucznego. Co zrobić, aby nasze obuwie cieszyło się nienagannym wyglądem i długowiecznością? Jak dbać o skórzane buty?

Czyszczenie obuwia ze skóry

Zabrudzenie obuwia to powszechny temat, który dotyczy każdego, niezależnie od materiałów wykorzystanych do produkcji butów. W przypadku skórzanych butów, zanieczyszczenia takie jak błoto, tłuszcz, wodę, oraz inne zabrudzenia powinny być jak najszybciej usuwane, aby nie przenikały do wnętrza struktury na stałe. Z doświadczenia wiemy, że niektóre substancje takie jak słodkie płyny czy tłuszcz ciężko usunąć ze skórzanej powierzchni, a odroczenie w czasie procesu czyszczenia może skutkować, że buty zostaną trwale uszkodzone. Do codziennego czyszczenia najlepszym rozwiązaniem są nasączone ściereczki z bawełny. W przypadku sytuacji wyjątkowych, takich jak zanieczyszczenie obuwia błotem lub inną substancją, która zaschnie pomocna okaże się twarda szczotka, która pozwoli na usunięcie niechcianej substancji z powierzchni buta. Wiele osób popełnia podstawowy błąd i myje skórzane buty pod strumieniem bieżącej wody, lub wrzuca je do pralki. Pod wpływem niekorzystnej temperatury i czynników mechanicznych panujących w pralce buty zostają zniszczone i nie nadają się do dalszego użytku. Dużą rolę w całym procesie czyszczenia i późniejszej impregnacji odgrywa odpowiednie wysuszenia obuwia. Należy unikać przyspieszania procesu urządzeniami takimi jak kaloryfer, suszarka czy inne tego typu urządzenia. Skórzane buty są podatne tak samo na przemoczenie jak i na przesuszenie, które również może doprowadzić do zniszczenia obuwia. Po prawidłowym procesie czyszczenia można przejść do procesu impregnacji, o którym za chwilę.

Pielęgnacja obuwia ze skóry

Proces impregnacji skórzanych butów jest uniwersalny, więc niezależnie, czy chcemy zadbać o męskie trzewiki skórzane, czy skórzane balerinki możemy stosować te same metody i kosmetyki. Taka uniwersalność pozwala na sporą oszczędność, ponieważ możemy kupować te same produkty dla wszystkich domowników, przez co nasz portfel nie ucierpi. Obecnie pielęgnowanie skórzanego obuwia wiąże się z nowoczesnymi środkami chemicznymi, które zapewniają odpowiedni kolor, ochronę oraz wzmacniają walory obuwia. Najpopularniejsze kosmetyki tego typu to kremy, spraye, woski, żele, żywice czy szampony, które są łatwe do aplikowania, nadają się do każdego rodzaju skóry i są niebywale skuteczne, co daje im przewagę nad tradycyjnymi metodami, które były wykorzystywane przez naszych rodziców czy dziadków.

Jednym z takich produktów, które zadbają o nasze obuwie skórzane jest bez wątpienia olej Ecco Wax Oil, który jest wielokolorowy, przez co możemy stosować ten sam kosmetyk do wielu par butów, co jest dużym atutem i wiąże się z oszczędnościami. Dodatkowo wosk posiada naturalną recepturę, która pomaga odżywiać obuwie i przywraca naturalne piękno każdej skóry. Produkt zapobiega wysychaniu skóry, został przetestowany, a dodatkowo jest produkowany przez firmę oferującą skórzane obuwie, więc mamy gwarancję, że osoby znają się na rzeczy.

Tradycyjne metody czyszczenia i pielęgnacji obuwia ze skóry

Wiele osób woli wracać do przeszłości i sięgać po sprawdzone, tradycyjne metody wykorzystywane przez naszych dziadków. Chyba każdy kojarzy ten widok, gdy dziadek siadał ze swoim zestawem do pielęgnacji obuwia i starannie czyścił i pielęgnował swoje męskie trzewiki skórzane.

Najlepszą metodą do wyczyszczenia poplamionego obuwia ze skóry jest wykorzystanie spirytusu. Jako dobry czyścik możemy wykorzystać również wewnętrzną stronę skórki od banana. Tradycyjną metodą czyszczenia obuwia ze skóry było wykorzystywanie przekrojonego na pół ziemniaka. Dużą rolę w czyszczeniu i pielęgnacji obuwia odgrywają cytrusy - skórkę od pomarańczy możemy wykorzystać, aby przetrzeć zmoczone buty, a dodając łyżeczkę soku z cytryny do mleka możemy wyczyścić jasne, skórzane buty.

Podsumowując, pielęgnacja skórzanych butów to dość szeroki temat, jednak aby utrzymać nasze obuwie w odpowiednim stanie musimy wykonywać szereg czynności. Postęp technologiczny i powstanie nowoczesnych preparatów ułatwiły w znaczącym stopniu cały proces, a na pielęgnację i czyszczenie nie musimy poświęcać dużej ilości czasu. Niezależnie czy mamy męskie trzewiki skórzane, czy chcemy wyczyścić skórzane balerinki naszej żony lub córki możemy stosować te same metody i wykorzystywać te same kosmetyki, co znacznie ułatwia sprawę. Odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja przedłużają żywotność obuwia i pozwalają utrzymać je w idealnym stanie przez wiele miesięcy. Impregnaty i środki do czyszczenia często nie są drogie i są wydajne, przez co nie jesteśmy narażeni na wysokie koszty.