Silikony w kosmetykach - czym są? Rodzaje i zalety silikonów do włosów

Silikony w pielęgnacji włosówSilikony są tymi składnikami kosmetyków do pielęgnacji włosów, o których najprawdopodobniej można usłyszeć najwięcej sprzecznych opinii. Z jednej strony mogą trafić do nas głosy o ich doskonałym wpływie na wygląd kosmyków, a z drugiej strony dowiemy się, że oblepiają włosy i uniemożliwiają przenikanie substancji odżywczych w ich głąb. Czasami możemy się także spotkać z tak skrajną opinią, jak ta, że silikony dają fałszywy obraz zdrowych i lśniących włosów. Gdzie jest więc prawda?

Prawdopodobnie jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Zanim wyrobimy sobie własne zdanie na temat tych składników, warto przyjrzeć im się bliżej, by wiedzieć jakiego działania się spodziewać i przede wszystkim jak prawidłowo je stosować.

Czym są silikony?

Silikony są bezzapachowymi i bezbarwnymi polimerami stosowanymi już od połowy XX wieku. Budują je kwarc i krzem. Silikony cechują się dużą masą cząsteczkową, dzięki czemu nie są w stanie przeniknąć przez naszą skórę. Tworzą na jej powierzchni filtr utrudniający odparowanie wody. Podobnie działają na włosach, a dodatkowo ułatwiają ich rozczesywanie, wyraźnie je wygładzają i nabłyszczają.

Silikony nie działają komodogennie, nie działają także drażniąco ani alergicznie. Ich bezpieczeństwo w kosmetykach potwierdził Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów. Nie trzeba się obawiać szkodliwego działania, nawet jeżeli ich stężenie w kosmetyku przekracza 90%.

Rodzaje silikonów

Silikony tworzą bardzo różnorodną grupę. W przypadku kosmetyków do włosów warto nauczyć się nie tylko je rozpoznawać, lecz też zaklasyfikować do konkretnego rodzaju. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak je skutecznie zmyć. Możemy wyróżnić silikony:

Silikony zmywalne szamponami z SLS/SLES, czyli silnym detergentem

  • Cetyl dimethicone;
  • Stearoxy dimethicone;
  • Stearyl dimethicone;
  • Simethicone;
  • Trimethicone;
  • Trimethylsilylamodimethicone;
  • Trimethylsiloxysilicate.

Silikony zmywalne łagodnym szamponem bez SLS/SLES

  • Dimethiconol;
  • Dimethicone;
  • Beheonoxy dimethicone;
  • Phenyl trimethicone;
  • Amodimethicone.

Silikony zmywalne wodą

  • PEG/PPG-20/15 Dimethicone;
  • PEG-12 Dimethicone;
  • PEG-7 Amodimethicone;
  • Dimethicone Copolymer;
  • Lauryl Methicone Copolyol;
  • Hydroxypropyl Polysiloxane.

Silikony odparowujące - tak zwane lotne

  • Octamethyl cyclotetrasiloxane;
  • Cyclopentasiloxan;
  • Cyclomethicone;
  • Cyclotetrasiloxane.

Kiedy i w jakich kosmetykach do włosów unikać silikonów?

Silikonom zarzuca się, że oblepiają włosy, tworząc na nich powłokę utrudniającą przedostawanie się do ich wnętrza składników odżywczych potrzebnych do ich dobrej kondycji. Po części jest to prawda. Silikony tworzą filtr na włosach, choć nie jest on tak szczelny, by nie przepuścić żadnych potrzebnych elementów. Z całą pewnością jednak ogranicza ich przenikanie. Dlatego należy unikać szamponów z silikonami, tym bardziej że w tej formie trafią przede wszystkim na skórę głowy.

Nad tym, czy warto stosować silikony, powinny zastanowić się także osoby z bardzo delikatnymi, cienkimi włosami, które najczęściej bardzo łatwo się przeciążają. Taki efekt mogą wywoływać nie tylko silikony, ale także inne substancje jak na przykład oleje. Jeśli jednak nasze włosy bardzo potrzebują wygładzenia, należy pamiętać o regularnym i dokładnym oczyszczaniu włosów lub sięgnąć po kosmetyki zawierające silikony lotne, które będą stopniowo odparowywać.

Pozytywne efekty używania silikonów do włosów

Wśród osób zainteresowanych świadomą pielęgnacją włosów dużą popularnością cieszą się sera silikonowe stosowane na końcówki, ponieważ silikon między innymi chroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład na skutek długotrwałego ocierania się o szalik, kurtkę czy przygniatania paskiem torebki.

Silikony nakładane na całe włosy jako składnik maski czy odżywki tworzą na kosmykach filtr, który utrudnia odparowywanie wody, czyli chroni przed dodatkowym wysuszeniem. Ponadto chronią przed szkodliwym dla włosów promieniowaniem UV, a także po części przed wysoką temperaturą.

Najbardziej zauważalne, a co za tym idzie także najbardziej doceniane powszechnie działanie silikonów to wygładzanie i nabłyszczanie włosów. Pomagają także uniknąć ich elektryzowania się. Dlatego są lubiane przez osoby o kręconych i puszących się włosach, a także wykorzystywane w pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych.

Jak prawidłowo stosować silikony w kosmetykach do włosów?

Podczas używania silikonów najważniejsza jest świadomość ich ograniczonego działania, ponieważ jeśli zaufamy gładkości oraz blaskowi włosów i nasza pielęgnacja włosów będzie ograniczona do sięgania wyłącznie po kosmetyki zawierające silikony, w żaden sposób nie poprawimy ich kondycji. Silikony w pielęgnacji włosów powinny być tylko dodatkiem pomagającym ujarzmić trudne do ułożenia kosmyki i zapewniającym im dodatkowe zabezpieczenie. Oprócz nich w naszej pielęgnacji powinny znaleźć się kosmetyki pozwalające zachować równowagę PEH, czyli bogate w emolienty, nawilżające humektanty i proteiny będące budulcem włosów.

W drugiej kolejności istotne jest odpowiednie zmywanie silikonów, by nie dopuścić do ich zbytniego nadbudowania. Jeśli mamy wrażliwą skórę głowy i unikamy stosowania szamponów z mocnymi detergentami, powinniśmy dopasować do tego używane silikony, czyli sięgnąć po delikatniejsze, które bez problemu zmyją się łagodnym szamponem czy nawet samą wodą.

Do stosowania silikonów, tak jak do innych zagadnień związanych z kosmetyką, należy podejść ze zdrowym rozsądkiem i nie ulegać żadnym skrajnym poglądom. Silikony nie szkodzą naszym włosom, ale też nie odżywiają ich, ani nie pielęgnują. Jeśli mamy tego świadomość i stosujemy je jedynie z myślą o zabezpieczeniu włosów czy doraźnym poprawieniu ich wyglądu, wszystko jest w porządku. Blask uzyskany za pomocą silikonów jest tak samo piękny, jak ten naturalny.