Przebarwienia skóry - przyczyny powstawania, sposoby zwalczania, pielęgnacja

Laserowe usuwanie przebarwieńDłonie są ozdobą każdej kobiety. Piękne i zadbane przyciągają męskie spojrzenia. Dlatego tak ważne jest, by zawsze wyglądały atrakcyjnie oraz młodo. Nieestetyczne, ciemne przebarwienia na dłoniach są zazwyczaj oznaką starzenia się skóry. Pojawiają się głównie u kobiet dojrzałych, ale z tym problemem borykają się także młode osoby. Jest to defekt kosmetyczny będący przyczyną kompleksów i utraty pewności siebie. Na szczęście, tak zwanych starczych plam można się pozbyć. Oto kilka sposobów na walkę z tym kosmetycznym kłopotem.

Przyczyny powstawania przebarwień starczych

Przyjmuje się, że starcze plamy są wynikiem zaburzeń w pracy komórek barwnikowych skóry, które powszechnie nazywa się melanocytami. Komórki te osłabiają się wraz z wiekiem, a brak prawidłowej pielęgnacji sprawia, że szybciej ulegają uszkodzeniu na skutek szkodliwego działania promieni słonecznych. Przebarwienia starcze powstają w wyniku silnego działania promieni słonecznych. Pierwsze plamy pojawiają się już po 30 roku życia, a w wieku dojrzałym stają się szczególnie widoczne. Warto mieć świadomość, że niewłaściwa pielęgnacja może mieć swoje skutki w przyszłości. Dlatego warto dbać o skórę już w wieku młodzieńczym, by opóźnić procesy starzenia. Dermatolodzy uważają, że plamy starcze powstają przez wiele lat, a nie są skutkiem ostatniego opalania. W związku z tym, niezwykle trudno się ich pozbyć.

Sposoby zwalczania przebarwień

Istnieje możliwość rozjaśnienia różnorodnych przebarwień. Wystarczy tylko zastosować odpowiednią metodę:

Krem rozjaśniający
Krem rozjaśniający, to najtańszy i najprostszy sposób rozjaśniania nieestetycznych przebarwień. Możemy go znaleźć w zwykłej drogerii i stosować jako kosmetyk pielęgnacyjny. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z faktu, iż przebarwienia powstają w głębszych warstwach naskórka i stosowanie zwykłego kremu może nie wystarczyć. Kremy na pewno pomogą zniwelować świeże przebarwienia słoneczne lub skutki niewłaściwego stosowania samoopalaczy i balsamów brązujących, ale nie poradzą sobie z wieloletnimi zmianami barwnikowymi. W każdym razie, jest to opcja dostępna, tania i prosta.

Głęboki peeling mechaniczny
Kwasy o wysokim stężeniu powodują silne złuszczanie naskórka. Kosmetyczki stosują tutaj kwas glikolowy, migdałowy, azelainowy czy trichlorooctowy. Aplikacja kwasu pomaga pobudzać regenerację grubszych warstw skóry, przez co przebarwienia są powoli niwelowane. Takie zabiegi niestety nie należą do przyjemnych. Pacjenci zazwyczaj odczuwają pieczenie i palenie skóry. Stosowanie kwasów wymaga też specjalnego przygotowania i ochrony. Podczas zabiegu i kilka tygodni po nie możemy korzystać z kąpieli słonecznych, ani używać kosmetyków wywołujących podrażnienia. Przyjmuje się, że peeling jest bardzo dobrą metodą pozbywanie się przebarwień starczych, ale wymaga czasu i dużego poświęcenia.

Zabiegi laserowe
Nie da się ukryć, że laser doskonale radzi sobie z przebarwieniami. Jest jedną z najskuteczniejszych metod usuwania plam z dłoni, ponieważ światło lasera dociera do głębokich warstw skóry i rozbija nagromadzoną tam melaninę. Tak rozrzedzone cząsteczki są następnie wchłaniane przez organizm. Zabiegi tego typu stosuje się w znieczuleniu miejscowym lub chodząc skórę płynami lub specjalnym kremem. Całkowite usunięcie przebarwień zajmuje kilka tygodni lub miesięcy, w zależności od liczby plam i ich głębokości. Zabiegi laserowe są dosyć drogie, ale ich skuteczność jest warta każdych pieniędzy.

Krioterapia
Krioterapia stanowi dość inwazyjny zabieg niwelujący starcze plamy. Polega ona na wymrażaniu miejsc barwnikowo zmienionych. Używa się do tego celu ciekłego azotu. Niska temperatura sprawia, że w melanocytach pojawiają się kryształki lodu. Przebarwione komórki ulegają degradacji i są usuwane z organizmu. Krioterapia nie zawsze okazuje się skuteczna. Jest wiele przeciwwskazań do tego typu zabiegów i nie każdy może z nich skorzystać. Dlatego przed decyzją o zastosowanie tej metody warto skonsultować się z dermatologiem.

Jak przeciwdziałać powstawaniu plam starczych?

Zamiast leczyć najlepiej zapobiegać! To stwierdzenie sprawdza się w pielęgnacji. Dobra ochrona naszej skóry sprawi, że drastyczne zabiegi kosmetyczne nie będą nam potrzebne. By uniknąć pojawienia się starczych plam należy bezwzględnie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Do tego celu służą kremy z filtrem. Słońca powinny unikać osoby, które przyjmują antybiotyki, leki nasercowe czy środki antykoncepcyjne. Tabletki tego typu zawierają substancje fotouczulające, a one w kontakcie z promieniami słonecznymi wywołują zmiany barwnikowe. Powstawanie plam to również efekt działania perfum czy dezodorantów, także kremów z kwasem. Należy zatem czytać etykiety i stosować się do instrukcji tam załączonych. Producenci zwykle ostrzegają przed niewłaściwym użytkowaniem danych kosmetyków. Te rady mogą okazać się zbawienne dla naszego wyglądu i zdrowia.

Plamy starcze nie muszą być źródłem kompleksów i złego samopoczucia. Nawet jeżeli doprowadzimy do ich powstania nie musimy się martwić. Zmiany barwnikowe można usunąć. Należy wcześniej skonsultować się z dermatologiem, by wybrać najlepszą metodę.