Powiększanie piersi - metody korekcji, zabieg, ryzyko, powikłania

Powiększenie piersiZabieg powiększania piersi jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Z zabiegu korzystają kobiety, które są niezadowolone z kształtu i wielkości swoich piersi. Augmentacja biustu pozwala skorygować ich kształt i wielkość - po zabiegu piersi są większe i bardziej foremne.

Zabiegi powiększania biustu rozpoczęto w USA. Za pomocą implantów silikonowych w latach 60. XX wieku zaczęto powiększać i zmieniać kształt piersi.

Zabieg powiększania piersi przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie) i trwa około 1–2 godzin, po zabiegu konieczna jest hospitalizacja, która trwa zazwyczaj 24-48 godzin. Po zabiegu konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych ze względu na silny ból, jaki jest odczuwany. Po augmentacji piersi konieczne jest noszenie specjalnego biustonosza lub pasa, który będzie utrzymywał biust w odpowiedniej pozycji.

Przed przeprowadzeniem zabiegu lekarz zleca niezbędne badania oraz dobierane są implanty - kobiety zazwyczaj decydują się powiększenie biustu o dwa rozmiary np. z miseczki A na miseczkę C. Metoda, jaka będzie, stosowana podczas zabiegu uzależniona jest, od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Zabieg korekcyjny, który poprawia, kształt biustu np. po przebytych ciążach wykonywany jest, przez nacięcie wzdłuż naturalnego konturu piersi oraz wycięcie rozciągniętej skóry i wyznaczenie nowego miejsca usytuowania brodawki.

Po przeprowadzonym zabiegu piersi zyskują harmonijny i proporcjonalny kształt, minusem w tego typu zabiegach są blizny pooperacyjne, które zostają na całe życie. Zabieg ten cieszy się jednak dużą popularnością wśród kobiet, które straciły ładny wygląd biustu na skutek przebytych ciąż i karmienia piersią - nowy symetryczny kształt biustu jest rekompensatą za powstałe blizny, które wraz z upływem czasu wygoją się i zmniejszą.

Metody i dobór techniki operacyjnej ustalany jest, indywidualne w zależności od efektu jaki chcemy, uzyskać.

Metody korekcji i zmiany wielkości piersi stosowane w chirurgii plastycznej:

  • Implanty piersiowe - obecnie stosowane są implanty piątej generacji, implanty są silikonowe o okrągłym lub anatomicznym kształcie, implanty te posiadają różną powierzchnię i zagęszczenie silikonu, dostępne są też implanty solne - implanty te są bardzo problemowe i awaryjne z powodu uszkodzeń i wycieków soli fizjologicznej.
  • Korekta piersi - zabieg modelujący, polega na podniesieniu piersi i redukcji skóry.
  • Kwas hialuronowy - zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu do piersi - efekt utrzymuje się do 12 miesięcy, po tym czasie potrzebny jest ponowny zabieg.
  • Przeszczep tkanki tłuszczowej (lipoiniekcja) - zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z okolic pośladków lub podbrzusza i wstrzyknięciu w piersi - zabieg jest kontrowersyjny, ponieważ prowokuje powstawanie torbieli piersiowych.

Decydując, się na powiększenie biustu musimy, wziąć pod uwagę, że mogą wystąpić powikłania pooperacyjne takie jak:

  • ból piersi i okolic, które były nacinane,
  • długotrwałe gojenie blizn pooperacyjnych i okolic gdzie został umieszczony implant,
  • drętwienie, stwardnienie i ból piersi – kurczenie kapsuły w okolicach implantu powoduje utratę czucia oraz ból,
  • pęknięcie skóry i implantu,
  • krwawienie,
  • nadwrażliwość piersi i brodawek.

Po przebytym zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarskich:

  • noszenie specjalnego biustonosza lub, lub pasa pooperacyjnego przez około 2 miesiące,
  • ograniczenie codziennych czynności przez okres 2 tygodni,
  • niepodnoszenie rąk do góry przez okres 2 miesięcy,
  • na czas rekonwalescencji wskazane jest unikanie ciężkiej pracy fizycznej oraz dźwigania,
  • przez okres od 4-6 tygodni należy wystrzegać się spania w pozycji na brzuchu,
  • używanie maści i plastrów na blizny pooperacyjne,
  • unikanie promieni słonecznych oraz wizyt w solarium przez 2–4 tygodni.

Operacje plastyczne zyskują coraz więcej zwolenników i są coraz bardziej popularne, decydując, się na tego typu ingerencję w swoje ciało należy, ją przemyśleć i upewnić się, czy decyzja o zmianie naszego wyglądu jest słuszna i konieczna. Mając świadomość wszystkich pozytywnych (poprawa wyglądu, samoakceptacja) oraz negatywnych (możliwe powikłania, blizny) skutków, jakie mogą, wystąpić po przeprowadzonym zabiegu możemy, podjąć mądrą i słuszną decyzję.