Olejek eteryczny z bergamotki w pielęgnacji skóry

Olejek bergamotowyOlejek bergamotowy ma bardzo intensywny przyjemny cytrusowy aromat i wiele cennych właściwości. Wykazuje on między innymi działanie odkażające, przeciwbólowe i dezodorujące. Jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków na przykład mydeł, perfum, czy olejków do masażu, lub jako czysty olejek eteryczny stosowany jest w aromaterapii, ale można go również spożywać (znajdziemy go na przykład w herbacie Earl Grey). Sprawdź, jak wykorzystać olejek eteryczny z bergamotki w pielęgnacji cery.

Olejek eteryczny z bergamotki łagodzi podrażnienia i wspomaga leczenie wielu chorób zapalnych skóry oraz pomaga w walce z problemami cery tłustej i zanieczyszczonej takimi jak trądzik, zaskórniki, czy nadmierna produkcja sebum. Może okazać się pomocny również w grzybicach skóry, łupieżu oraz przy chorobach wirusowych takich jak dokuczliwa opryszczka.

Olejek z bergamotki - skład

Olejek ten pozyskuje się z gorzkiej pomarańczy bergamota Citrus aurantium ssp. bergamia, zwanej potocznie bergamotką. Owoc jest uprawiany w rejonie Morza Śródziemnego - głównie we Włoszech, a także w Indiach oraz Ameryce Południowej. Nazwa tej gorzkiej pomarańczy pochodzi od włoskiego miasta Bergamo. Owoce osiągają wielkość maksymalnie 8 cm, są koloru zielono-żółtego i mają specyficzny gorzki smak.

Olejek eteryczny pozyskuje się ze skórki bergamotek metodą destylacji parą wodną. Ma on żółto-zielono-brązowy kolor i bardzo silny przyjemny aromat.

W jego składzie znajdziemy:

  • cytral,
  • linalol,
  • neryl,
  • octan linalolu,
  • octan nerylu,
  • octan geranylu,
  • octan cytronelolu.

Właściwości olejku z bergamotki

Olejek bergamotowy jest znany stosowany od stuleci w medycynie ludowej oraz pielęgnacji urody ze względu na swoje niezwykłe działanie. Wykazuje on właściwości:

  • gojące i łagodzące podrażnienia,
  • antyseptyczne,
  • tonizujące,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne,
  • dezodorujące.

Gojące i łagodzące podrażnienia
Rozcieńczony w wodzie lub oleju bazowym na przykład oleju ze słodkich migdałów, oliwie z oliwek, czy oleju z pestek winogron olejek z bergamotki pomoże złagodzić wszelkie podrażnienia skóry i przyspieszy gojenie drobnych ranek i zadrapań. Jeśli ciągłość skóry jest przerwana, wówczas lepiej użyć wodnego roztworu olejku, którym przecieramy chorobowo zmienione miejsca dwa razy dziennie.

Antyseptyczne
Naturalny olejek z bergamotki wykazuje silne działanie antybakteryjne, antygrzybiczne, oraz przeciwwirusowe. Dlatego świetnie sprawdzi się w walce z takimi problemami skórnymi jak:

  • trądzik młodzieńczy i trądzik dorosłych,
  • czyraki,
  • zaskórniki,
  • egzemy,
  • grzybica skóry i parkoci,
  • uporczywy łupież,
  • łojotok,
  • liszaje,
  • łuszczyca,
  • opryszczka.

Choć olejek z bergamotki jest bezpieczny, to pamiętajmy, że jest to silnie działająca substancja naturalna, która u niektórych osób może wywołać reakcję alergiczną. Dlatego, zanim zastosujemy go na większą powierzchnię skóry, warto najpierw wykonać test uczuleniowy na skórze przedramienia lub za uchem. Jeśli po 24h nie pojawi się zaczerwienienie skóry ani wysypka, wówczas możemy bezpiecznie stosować olejek z bergamotki.

Pamiętajmy też, że olejek bergamotowy silnie zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieniowania UV. Nie należy go więc stosować bezpośrednio przed wyjściem na słońce, ponieważ może to skutkować pojawieniem się wysypki, a nawet w skrajnych przypadkach poparzeń skóry. W letnie bardzo słoneczne dni lepiej używać tego olejku wyłącznie na noc, a rano umyć skórę przed wyjściem na słońce.

Tonizujące
Z olejku bergamotowego możemy zrobić niezwykle skuteczny naturalny tonik do cery mieszanej i tłustej. Wystarczy, że kilka kropli olejku dodamy do wody mineralnej, źródlanej lub destylowanej (2-3 krople na 100 ml wody). Takim tonikiem możemy przecierać codziennie skórę twarzy, dekoltu, ramion. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie pojawiają się wykwity zapalne i wypryski trądzikowe, a skóra nadmiernie się przetłuszcza. Olejek z bergamotki sprawi, że cera będzie odświeżona i rozpromieniona, a krostki będą o wiele szybciej się goić.

Przeciwbólowe
Olejek bergamotowy wykazuje także działanie przeciwbólowe i pomaga zlikwidować opuchliznę oraz świąd skóry. Jest to bardzo przydatne na przykład przypadku ukąszeń przez owady takie jak komary, czy meszki. Rozcieńczmy olejek z bergamotki w wodzie lub olejku roślinnymi i nałóżmy na miejsce ukąszenia, a szybko odczujemy znaczną ulgę.

Przeciwzapalne
Składniki aktywne zawarte w olejku z bergamotki wykazują również silne działanie przeciwzapalne. Pomogą więc zmniejszyć zaczerwienienie podrażnionej lub chorej skóry i przyspieszą jej regeneracje. Ulgę przyniesie skórze stosowanie toniku bergamotowego lub mycie jej naturalnym mydłem zawierającym olejek z bergamotki. Bergamotka niszczy bakterie powodujące rozkład potu i powstawanie przykrego zapachu.

Dezodorujące
Olejek z bergamotki skutecznie niweluje nieprzyjemne zapachy, dlatego dodaje się go do różnego rodzaju mydeł, płynów do kąpieli i żeli pod prysznic, także dezodorantów i antyperspirantów.

Zastosowanie eterycznego z bergamotki w pielęgnacji skóry

Działanie olejku bergamotowego jest bardzo intensywne, dlatego nie zaleca się nakładania go na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia. Najlepiej kilka kropli olejku dodać do wody lub wybranego naturalnego oleju roślinnego (przykładowo z pestek winogron, oliwy z oliwek, słodkich migdałów, czy lnianego) lub masła roślinnego (shea, masło kakaowe), albo kremu nawilżającego, bądź balsamu do ciała (najlepiej, aby były to kosmetyki bezzapachowe). I dopiero wtedy nakładać na skórę.

Olejek eteryczny z bergamotki możemy wykorzystać do:

  • Pielęgnacji cery i masażu - olejek z gorzkiej pomarańczy bergamota pomoże pozbyć się stanów zapalnych skóry, łuszczycy, grzybicy i podrażnień. Masaż ciała z naturalnym masłem lub olejem z dodatkiem olejku z bergamotki pomoże złagodzić ból mięśni i stawów, a także głęboko się odprężyć i zrelaksować. Olejek bergamotowy wykazuje bowiem również działanie odprężające, kojące nerwy i antydepresyjne.
  • Do aromaterapii - olejek bergamotowy możemy wykorzystać w kominku aromaterapeutycznym lub dyfuzorze olejków albo po prostu rozpylić go w pomieszczeniu za pomocą butelki z atomizerem, albo nawet spryskiwacza do kwiatów. Wdychanie olejku z bergamotki zadziała pozytywnie zarówno na nasze samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne. Pomoże się zrelaksować i odstresować, ale i przyniesie ulgę przy bólach głowy, a także ułatwi oddychanie przy zatkanym nosie i infekcji zatok, oraz złagodzi ból gardła. Warto więc zastosować aromaterapię z jego użyciem, kiedy męczy nas przeziębienie.
  • Wewnętrznie - olejek z bergamotki jest składnikiem herbaty Earl Grey. Nie tylko nadaje jej niepowtarzalny smak, ale również ogromne walory prozdrowotne. Wpływa on korzystnie na działanie naszego układu odpornościowego, trawienie, a także wspomaga proces uczenia się i zapamiętywania. Działa również antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo na cały organizm. Zdecydowanie warto więc regularnie popijać taką herbatkę, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Możemy również dodać niewielką ilość olejku z bergamotki do domowych konfitur i dżemów.

Olejek z bergamotki kupisz w drogeriach z naturalnymi kosmetykami, aptekach, zielarniach oraz sklepach z półproduktami kosmetycznymi, zarówno stacjonarnie, jak i online. Za 7 ml tego olejku zapłacimy około 10 złotych.