Objawy menopauzy

Objawy menopauzyMenopauza dotyka zwykle kobiety po ukończeniu 40 roku życia. 6 lat poprzedzających menopauzę to tzw. okres przedmenopauzalny, w którym kobieta może zacząć odczuwać nieprzyjemne objawy.

Warto już wtedy zasięgnąć porady ginekologa, aby móc odpowiednio reagować na zachodzące w organizmie zmiany.

Najczęstsze objawy menopauzy

Do typowych objawów menopauzy zaliczamy nieregularne miesiączki, spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Zmiany te prowadzić mogą również do spadku libido oraz wahań nastroju. Wiele kobiet w tym czasie unika zbliżeń z partnerem ze względu na odczuwanie suchości pochwy, która może powodować ból podczas stosunku. Kobiety w okresie menopauzy bardzo często skarżą się na uderzenia gorąca, które mogą również prowadzić do nadmiernego pocenia się, przewlekłe zmęczenie, bezsenność, problemy z koncentracją oraz zawroty głowy.

Spadek poziomu hormonów płciowych odbija się także na wyglądzie zewnętrznym kobiety: włosy stają się cieńsze, paznokcie łamliwe, trudniej jest utrzymać prawidłową wagę. Zmiany te mogą doprowadzić do uczucia niepokoju, a nawet depresji, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Łagodzenie objawów menopauzy

Ginekolog w momencie wystąpienia charakterystycznych dla menopauzy objawów może zaproponować hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która złagodzi przebieg tego trudnego okresu w życiu każdej kobiety. HTZ zapobiega wielu chorobom, które często dotykają kobiety w okresie menopauzy. Nie należy jednak stosować jej dłużej niż 5 lat, gdyż wielu specjalistów, w tym ginekolodzy w Białymstoku, Warszawie i innych wiodących ośrodkach, uważa, że zbyt długo prowadzona terapia może zwiększać ryzyko raka piersi i raka endometrium.

Do naturalnych metod łagodzących objawy menopauzy zalicza się zioła:

  • soja zwyczajna pomaga wyrównać poziom estrogenów, wspomaga pamięć i koncentrację,
  • pluskwica groniasta zwalcza uderzenia gorąca i nadmierną potliwość oraz ma działanie uspokajające,
  • niepokalanek pieprzowy przywraca równowagę hormonalną organizmu.