Masaż - właściwości, rodzaje, korzyści dla zdrowia i urody

MasażNa powierzchni ludzkiej skóry znajduje się ponad 5 miliardów receptorów. Tylko w opuszku palca jest ich ponad 3 tysiące. Pobudzane komórek czuciowych od wielu lat uważane jest za jedną z najskuteczniejszych form terapii wspomagającej leczenie rozmaitych schorzeń. Masaże, zarówno klasyczne, jak i te, do których używa się określonych gadżetów cieszą się niesłabnącą popularnością od setek lat.

W 2008 roku naukowcy z University of California Los Angeles udowodnili, że masaż zwiększa ilość oksytocyny we krwi. Hormon ten obniża ciśnienie krwi oraz poziom kortyzolu. Osłabia skutki negatywnych doświadczeń, redukuje lęk i minimalizuje odczuwanie bólu. Co ciekawe, wpływa też na poprawę zdolności interpersonalnych. Należy jednak pamiętać o tym, że działanie oksytocyny jest skuteczniejsze u kobiet, ponieważ jest to substancja współgrająca z żeńskimi hormonami płciowymi. U mężczyzn z kolei oksytocyna jest tłumiona przez testosteron, jakkolwiek jej działanie nie zostaje całkowicie zneutralizowane.

Masaż - od zarania dziejów do dziś

Dane historyczne świadczą o tym, że masaż jest najstarszą formą opieki medycznej. Informacje o tym, że był wykonywany tysiące lat przed naszą erą, można odczytać z malowideł w egipskich grobowcach. Około 3 tysiące lat przed nastaniem czasów nowożytnych, masaże były znane także w Chinach, gdzie oprócz właściwości leczniczych, stanowiły część obrządku religijnego. Instrukcję wykonywania masażu można znaleźć także w Wedzie, czyli hinduskiej księdze mądrości pochodzącej z 1800 roku przed naszą erą. Jako forma terapii był on także zalecany przez najwybitniejszych starożytnych medyków - greckiego Hipokratesa oraz rzymskiego Galena.

Masaż klasyczny

Masaż poprzedzony nasmarowaniem ciała oliwą był wykonywany u sportowców biorących udział w igrzyskach olimpijskich. Źródła historyczne podają ponadto, że stanowił on skuteczną terapię rwy kulszowej, na którą cierpiał sam Juliusz Cezar. W Polsce masaż pojawił się około XV wieku, kiedy ogromną popularność zyskały łaźnie parowe. Odbywające się w saunie smaganie ciała gałęziami uważane jest zabieg, który dał początek klasycznym masażom. O masażu w dzisiejszym rozumieniu słowa można mówić jednak dopiero od XVI wieku, kiedy francuski lekarz, Ambroży Pare opisał metodę leczenia uciskowego. Technika uzdrawiania za pomocą masażu, przeżyła jednak prawdziwy renesans dopiero w XIX wieku, kiedy szwedzcy lekarze opracowali metody terapeutyczne wspomagające kurację rozmaitych schorzeń. Do popularyzacji terapii przyczynił się także holenderski lekarz Johan Mezger, który w oparciu o zgromadzone na przestrzeni wielu lat obserwacje, opracował kilka technik masażu dedykowanych leczeniu określonych dolegliwości. I chociaż w ostatnich latach masaż zyskał złą sławę za sprawą niewykwalifikowanych osób podejmujących się leczenia tą metodą, to obecnie można mówić o jego kolejnym odrodzeniu. Wyspecjalizowane gabinety masażu, ośrodki SPA oraz placówki medyczne oferują kompleksowe zabiegi sprzyjające poprawie kondycji organizmu.

Masaż świecą

Jedną z najmłodszych technik, z jakimi można spotkać się w profesjonalnych ośrodkach terapeutycznych, jest masaż świecą połączony z aromaterapią. Do jego przeprowadzenia wykorzystywane są specjalne świece wykonane w całości z naturalnych materiałów i pozbawione szkodliwych dla zdrowia substancji ropopochodnych. Korzeni tej metody należy upatrywać w krajach orientalnych. Podczas zabiegu masażysta wykonuje delikatne i powolne ruchy świecą przesuwając ją po całej powierzchni pleców, co daje uczucie odprężenia i głębokiego relaksu. Co ważne, zawarte w świecy naturalne woski, a także substancje wspomagające - olejek jojoba czy masło shea odżywiają skórę, dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna, świetlista i gładka. Należy podkreślić, że masaż świecą jest także zalecany osobom, które chcą pozbyć się cellulitu oraz zmniejszyć widoczność rozstępów. Substancje zapachowe w postaci olejku z lawendy, imbiru czy piżma roztaczają woń, która sprzyja rozluźnieniu i odpoczynkowi, dzięki czemu zabieg skutecznie niweluje skutki stresu. Jest zalecany w stanach ogólnego osłabienia organizmu oraz zmęczenia.

Masaż świecą

Ciepła świeca powoduje rozluźnienie poszczególnych partii mięśni, co sprawia, że metoda jest bezkonkurencyjna dla osób cierpiących na nerwobóle oraz dolegliwości kręgosłupa powodowane uciskiem na nerwy. Masaż ten poprawia także cyrkulację limfy, przez co stymuluje układ odpornościowy do produkcji przeciwciał stając się świetną bronią do walki z infekcjami. Zapewnia ponadto właściwe ciśnienie krwi, co powoduje, że sprzyja dobrej kondycji układu krążenia. W przypadku gdy masaż świecą stosowany jest w celach relaksacyjnych, jego częstotliwość należy uzależnić od preferencji pacjenta. Jeśli jednak technika ta ma służyć leczeniu określonych dolegliwości, powinna być stosowana przez co najmniej 6 tygodni w kilkudniowych odstępach czasowych. Bez względu na to, że jest to metoda naturalna, nie jest zalecana kobietom w ciąży. Z zabiegu powinny też zrezygnować osoby posiadające podwyższoną temperaturę ciała, cierpiące na nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy oraz nowotwory. Masaż nie powinien być ponadto wykonany w czasie krótszym niż 48 godzin po depilacji, ponieważ istnieje ryzyko podrażnienia skóry.

Masaż kamieniami

Alternatywą dla masażu świecą jest masaż kamieniami wywodzący się z krajów Dalekiego Wschodu. Dane historyczne pozwalają przypuszczać, że metoda ta jest starsza niż doskonale znana i rozpowszechniona akupunktura. Podczas zabiegu stosowane są gładkie, owalne kamienie bazaltu nagrzewane do temperatury 50 stopni Celsjusza. Masaż kamieniami wykorzystuje teorię mówiącą o tym, że w organizmie ludzkim znajdują się punkty energii zwane czakrami, znajdujące się w pobliżu gruczołów wydzielających hormony. Podczas zabiegu kamienie nakładane są zgodnie z mapami energetycznymi opracowanymi przed wiekami przez chińskich i hinduskich medyków. W ten sposób usprawniają przepływ energii przez poszczególne czakry niwelując toczące się w ich obrębie stany chorobowe. Następnie terapeuta zanurza kamienie w oliwie i wykonuje delikatny masaż poszczególnych partii ciała, powodując odprężenie i rozluźnienie mięśni. Ciepło pochodzące z kamieni usprawnia przepływ krwi, wzmagając przemianę materii i przyspieszając uwalnianie toksyn z organizmu.

Masaż kamieniami

Masaż w połączeniu z działaniem substancji zawartych w oliwkach, ujędrnia ponadto skórę, sprawiając, że staje się ona bardziej świetlista i lepiej odżywiona. Delikatne uciskanie ciała wzmaga też przepływ limfy i pobudza organizm do walki z drobnoustrojami i czynnikami powodującymi stany zapalne, co powoduje, że masaż kamieniami jest zalecany jako terapia wspomagająca układ immunologiczny. Pomaga także niwelować obrzęki. Jego relaksacyjne działanie powoduje z kolei, że powinny z niego korzystać osoby odczuwające chroniczne zmęczenie oraz pacjenci prowadzący stresujący tryb życia. Może być także stosowany jako kuracja wspomagająca dolegliwości bólowe pleców, karku i stawów. Ponieważ masaż gorącymi kamieniami stymuluje układ nerwowy do wydzielania endorfin nazywanych potocznie hormonami szczęścia, jest też zalecany w stanach lękowych oraz przy objawach depresji. Pomaga też walczyć z bezsennością, prowadząc do rozluźnienia i wyciszenia organizmu. Przeciwwskazaniami do zabiegu są z kolei: ciąża, nadciśnienie tętnicze, poważne choroby serca oraz żylaki kończyn dolnych. Z masażu gorącymi kamieniami powinni także zrezygnować pacjenci poddawani chemioterapii oraz radioterapii, a także osoby borykające się z otwartymi ranami na skórze.

Masaż czekoladą

Zabiegiem, który od kilkunastu lat zdobywa rzesze fanów jest masaż czekoladą. Zaliczany jest do metody masażu klasycznego, który może obejmować całe ciało lub jedynie poszczególne jego partie. Kuracja poprzedzona jest zwykle delikatnym peelingiem skóry. Usunięcia martwego naskórka poprawia wchłanianie substancji odżywczych zawartych w czekoladzie, jak również działa relaksująco i odprężająco. Następnie terapeuta przeprowadza delikatny masaż. Końcowym etapem jest owinięcie ciała folią na około 15-30 minut, co stymuluje wchłanianie przez skórę substancji zawartych w olejku czekoladowym. Sprawia to, że staje się ona bardziej elastyczna, lepiej ukrwiona i zyskuje młody wygląd. Masaż czekoladą pomaga też skutecznie walczyć z cellulitem. Olejek czekoladowy jest bowiem bogaty w witaminy z grupy B. Zawiera też witaminę A oraz E, które działają kojąco i regenerująco na skórę. Jest ponadto cennym źródłem magnezu, żelaza oraz cynku. Zawarte w ziarnach kakaowca antyoksydanty niwelują wolne rodniki, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się komórek. Uciskanie i głaskanie poszczególnych grup mięśni wzmacnia tkanki i sprawia, że są one lepiej dotlenione. Poprawia też elastyczność ścięgien oraz ogólną ruchomość stawów. Zwiększa szybkość krążenia krwi, co z kolei prowadzi do wzmożenia tempa przemiany materii i sprzyja usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu.

Masaż czekoladą

Masaż czekoladą stymuluje także układ immunologiczny poprzez poprawę cyrkulacji limfy. Delikatny ucisk niweluje napięcie mięśni, co z kolei sprzyja redukcji dolegliwości bólowych występujących w okolicach kręgosłupa, karku, bioder oraz stawów. Zabieg trwa około 60 do 120 minut. Warto pamiętać o tym, że w czasie masażu w powietrzu unosi się zapach czekolady, pobudzający komórki w mózgu do produkcji endorfin. W ten sposób kuracja przynosi dodatkowo poprawę humoru, pozwala się odprężyć, zapomnieć o stresie i odzyskać chęć do działania. Masaż czekoladą zalecany jest więc również osobom permanentnie narażonym na stresujące sytuacje oraz pacjentom skarżącym się na spadek nastroju. Może stanowić kurację wspomagającą w terapii lęków oraz depresji. Zabieg nie powinien być jednak stosowany u osób, u których wystąpiła gorączka lub stan zapalny. Przeciwwskazaniem jest także ciąża. Z masażu czekoladą powinny też zrezygnować osoby chorujące na nowotwór lub cierpiące na przewlekłe zapalenie żył.