Konopie siewne - właściwości, zastosowanie, nasiona

Konopie siewneKonopie siewne dziś kojarzą się przede wszystkim z działaniem narkotycznym, podczas gdy jeszcze pół wieku temu święciły triumfy w kuchni i stanowiły składnik wielu potraw. Dietetycy przekonują jednak, aby nie rezygnować z nich i śmiało włączyć do swojej diety, gdyż zaskakują bogactwem składników odżywczych. Są doskonałym zamiennikiem dla orzechów w przypadku osób cierpiących na alergie pokarmowe. Działają też pozytywnie na zdrowie. Są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu demencji, epilepsji czy chorób autoimmunologicznych. Na co jeszcze pomagają konopie siewne?

Czy konopie siewne wykazują działanie narkotyczne?

Uprawa konopi siewnych jest znana od tysiącleci. Roślina ta pochodzi prawdopodobnie z Azji Środkowej. Na przestrzeni wieków dotarła jednak na niemal wszystkie kontynenty. Nie wymaga specjalnych warunków, dlatego szybko przystosowuje się do nowych warunków. Może rosnąć na dowolnym podłożu. Ponieważ nie wymaga nawożenia i jest odporna na choroby, jest całkowicie ekologiczna. W Polsce konopie uprawiało się już w okresie średniowiecza. Były tak powszechne, że stanowiły blisko połowę zbiorów polskiego rolnictwa. Wykorzystywano je nie tylko w kuchni, ale także w przemyśle tkackim, budowlanym czy modelarskim. Z kolei powstające z nich maści, napary czy olejki były na szeroką skalę stosowane w polskiej medycynie ludowej. W XX wieku konopie znalazły się jednak na liście niepożądanych upraw. Wszystko za sprawą konopi indyjskich, które zawierają wysokie stężenie THC - związku chemicznego o działaniu narkotyzującym.

Tymczasem występujące w Polsce konopie siewne mają śladową ilość substancji psychoaktywnych, dzięki czemu mogą być spożywane bez ryzyka zagrożenia zdrowia.

Konopie siewne - uprawa

Właściwości i zastosowanie konopi siewnych

Konopie siewne są cennym źródłem witamin i mikroelementów. Nie brakuje w nich witaminy odpowiedzialnej za prawidłowe widzenie i chroniącej przed degeneracją plamki żółtej. Jakie jeszcze witaminy znajdują się w konopiach siewnych? Na szczególną uwagę zasługuje witamina E. To związek chemiczny o silnym działaniu antyutleniającym, pozwalający na długi czas zachować młodość i chroniący przed większością chorób cywilizacyjnych. Nie można też zapominać o witaminie K. Znana przede wszystkim jako specyfik zwiększający krzepliwość krwi, jest niezastąpiona dla utrzymania prawidłowego stanu kośćca. Razem z wapniem i witaminą D, którą również można znaleźć w konopiach, dba o prawidłową gęstość kości, przeciwdziała ich mineralizacji i chroni przez złamaniami.

Nasiona konopi siewnych

Siemię konopne zawiera także szereg minerałów. W ich drobnych nasionach można znaleźć wysokie stężenie witamin z grupy B, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz krwionośnego. Ponadto w nasionach rośliny występuje wysokie stężenie potasu, regulującego ciśnienie krwi oraz magnezu - potrzebnego dla dobrej kondycji układu nerwowego i mięśniowego. Dietetycy przekonują, że zaledwie 3 łyżki konopi pokrywają połowę dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Znajduje się w nich także miedź, biorąca udział w procesach krwiotwórczych i wspomagająca system nerwowy oraz żelazo chroniące przed wystąpieniem anemii. Wśród pierwiastków obecnych w konopiach siewnych nie brakuje też siarki, manganu, wapnia, jodu oraz krzemu. Ten ostatni jest niezbędny do tego, aby cieszyć się mocnymi paznokciami i pięknymi, lśniącymi włosami.

Nasiona konopi obfitują też w błonnik pokarmowy. W 100 gramach niełuskanych ziaren znajduje się blisko 30 gramów błonnika. Polisacharyd, który nie jest trawiony przez organizm człowieka, spełnia w nim niebagatelną rolę. Przede wszystkim pozwala zadbać o dobrą formę jelit. Warunkuje utrzymanie prawidłowej mikroflory i pobudza ich perystaltykę, zapobiegając zaparciom. Na tym jednak nie koniec, ponieważ błonnik wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Dlaczego? Ponieważ zalegając w jelitach, osłabia wchłanianie tłuszczów do krwi. W ten sposób przeciwdziała odkładaniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Błonnik ogranicza także przenikanie do krwiobiegu węglowodanów. Z tego względu konopie siewne są wskazane w diecie cukrzyków.

Źródło cennego białka

Tym, co szczególnie przemawia na korzyść konopi siewnych jest jednak wysoka zawartość aminokwasów. W nasionach znajduje się ponad 35% łatwo przyswajalnego białka, które dodatkowo nie powoduje uczuleń. W tej kategorii konopie prześciga jedynie soja. Warto także zaznaczyć, że 65% występującego w ziarnach konopi białka stanowią edystyny. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Są to najłatwiej przyswajalne przez organizm formy białka. Pozostałe 35% przypada na albuminy znane przede wszystkim z właściwości przeciwutleniających. W białku pochodzącym z konopi siewnych znajduje się 18 aminokwasów, w tym aminokwasy egzogenne, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Dzięki obecności białka nasiona rośliny nie tylko wspomagają wzrost komórek, ale działają wieloaspektowo na większość układów organizmu, w tym system odpornościowy czy nerwowy.

Idealna proporcja omega-3 do omega-6

W konopiach siewnych nie brakuje "dobrych tłuszczów". Oleiste nasiona zawierają idealną proporcję wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6. Dzięki temu wspomagają pracę mięśnia sercowego i są niezastąpione dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Zapewniają właściwe przewodnictwo nerwowe, poprawiają pamięć oraz koncentrację. Zapobiegają też rozwojowi chorób wieku starczego, w tym demencji. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w lipidach obecnych w konopiach siewnych występuje też kwas gammalinolenowy. To związek chemiczny, który hamuje wydzielanie prostaglandyn i zapewnia równowagę hormonalną w organizmie. Jest zalecany kobietom w okresie menopauzy, ponieważ świetnie radzi sobie z huśtawkami nastrojów. Po konopie siewne mogą także sięgać kobiety cierpiące na dokuczliwe objawy zespołu stresu przedmiesiączkowego.

Wpływ konopi siewnych na urodę

Mówiąc o konopiach siewnych, warto wspomnieć o ich wpływie na urodę. Pozyskiwany z nich olej jest cennym składnikiem kosmetycznym. Idealna zawartość kwasów omega-3 do omega-6 sprawia, że pozwala zadbać o doskonałą kondycję skóry, włosów i paznokci. Cechuje się właściwościami przeciwzapalnymi, dzięki czemu skutecznie łagodzi podrażnienia i wypryski skórne. Ma także działanie regenerujące, co powoduje, że przyspiesza gojenie się ran. Olej konopny może więc być stosowany nie tylko do codziennej pielęgnacji, ale także wspomagająco w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy trądziku.

Olej z konopi siewnej

Lecznicze właściwości wykazują nie tylko nasiona, ale także kwiaty konopi siewnych. To właśnie z nich pozyskuje się olej kannabidiol, powszechnie nazywany olejem CBD. Zawarte w nim substancje nie mają właściwości psychoaktywnych i uzależniających. Znajdują natomiast szerokie zastosowanie w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Są stosowane w astmie, cukrzycy oraz chorobach o podłożu psychicznym. Są skuteczne w leczeniu depresji oraz stanów lękowych. Wspomagają także walkę z uzależnieniami, w tym z alkoholizmem, narkomanią czy lekomanią. Uśmierzają bóle w chorobie nowotworowej i łagodzą stany napięcia nerwowego u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Wzmagają też działanie przeciwdrgawkowe leków na padaczkę.

Konopie siewne w kuchni

Konopie siewne są dostępne przede wszystkim w postaci oleju lub nasion. Pierwszy ma lekko orzechowy i trochę korzenny smak. Jest znakomitym dodatkiem do sałatek. Warto jednak pamiętać o tym, aby stosować go wyłącznie na zimno. Podgrzewany olej konopny traci swoje właściwości. Cechuje się też niską temperaturą dymienia, przez co nie jest wskazany do smażenia. Dodatkiem do sałatki mogą być również nasiona konopi siewnych. Drobne ziarna można też dodawać do jogurtu naturalnego czy do musli. Są ponadto znakomitym składnikiem wypiekanego w domu chleba. Zmielone, mogą stanowić smakowitą posypkę do ciast oraz dań z makaronów lub kaszy.