Kasze - rodzaje, właściwości

Kasze - różne rodzajeKasze już od średniowiecza królowały na stołach Polaków. Zanim powstały młyny, w których produkowana była mąka, nasi pradziadowie spożywali polewki, w większości właśnie z kasz. Wynikało to z faktu, iż ziarna nie były poddawane obróbce a jedynie rozłamywane bądź rozgniatane. Polewki, kojarzące się z napojami, niewiele miały z nimi wspólnego. Była to potrawa, serwowana głównie na śniadanie.

Zanim Jan III Sobieski, przesłał swej ukochanej Marysieńce woreczek ziemniaków do rozmnożenia w ogrodach wilanowskich, kasze królowały w codziennym pożywieniu Polaków. Zresztą nie tylko kasze były składnikiem pokarmowych naszych praojców. Na półmiskach znajdowały się także różne trawy oraz rośliny, które z czasem przestano zbierać. Pozostawione na łąkach, współcześnie rosną jako dzikie chwasty. Niemniej jednak do dnia dzisiejszego, pomimo uszczuplenia bukietu jadalnych ziaren, do wyboru mamy 6 rodzajów tego zjadliwego zboża.

Rodzaje kasz:

  • z jęczmienia: pęczak, kasza perłowa
  • z owsa: kasza owsiana czyli płatki owsiane (powstają przy gnieceniu zboża)
  • z gryki: kasza gryczana (cała bądź prażona)
  • z prosa: kasza jaglana
  • z kukurydzy: np. grysik kukurydziany

Kasze zawierają tłuszcz w związku z tym aby się nie zepsuł należy dbać o ich odpowiednie przechowywanie. Kasza jęczmienna powinna być przechowywana nie dłużej niż 7 miesięcy, kasza gryczana od 5 do 7 miesięcy, z kolei kasza jaglana od 3 do 4 miesięcy. Najkrótszym czasem przechowywania charakteryzują się płatki owsiane - zaledwie 3 miesiące.

Jak wszyscy wiedzą kasze są kaloryczne, jednak fakt ten staje się mniej istotny gdy poznamy ich wartości odżywcze. Sole mineralne, takie jak potas, wapń, żelazo, fosfor czy magnez a także witamina B1, B2, E, skutecznie powinny zachęcić do sięgania po nie, w codziennej diecie.

Obecnie w miejsce naszpikowanych dodatkami chemicznymi słodyczy lansowane są przepisy, które skutecznie je zastępują a przy tym korzystnie wpływają nie tylko na naszą wagę ale również na wyniki badań.

Popularne kuleczki otoczone wiórkami kokosowymi, mimo iż są fantastycznym dodatkiem do kawy są istną bombą kaloryczną. Skutecznie zastąpią je kuleczki z kaszy jaglanej. Szklankę sparzonej wrzącą wodą na sicie kaszy jaglanej, zalewamy dwiema szklankami mleczka kokosowego. Gotowana na wolnym ogniu, wchłonie całe mleko. W międzyczasie na patelni prażymy 2 szklanki wiórków kokosowych. Wszystkie składniki mieszamy, dodajemy 2 łyżki wielokwiatowego miodu a na koniec blendujemy. Uformowane kuleczki, obtaczamy w wiórkach kokosowych. Wersja dla osób, które dysponują dużą cierpliwością, zakłada wkładanie w środek kuleczek orzecha laskowego. Całość wstawiamy do lodówki.

Rarytasy z kokosowym smakiem, przygotowane według powyższego przepisu są prawdziwym zastrzykiem zdrowej energii. Mleczko kokosowe wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz antywirusowe. Do tego korzystnie wpływa na cerę. Kasza jaglana charakteryzuje się właściwościami antywirusowymi i zawiera przyswajalne białko. Wysuszony i starty miąższ kokosa czyli popularne wiórki kokosowe zawierają sporo błonnika, który skutecznie reguluje i wspomaga pracę jelit.

Kolejnym przepisem na zdrową porcję słodkości jest deser z kukurydzianego grysiku. Do 500 ml osolonej i wrzącej wody dodajemy 250 ml grysiku kukurydzianego. Całość gotujemy około 30 minut. W między czasie ucieramy 4 żółtka z 2 łyżkami stewii (opcjonalnie cukru brązowego) i łyżeczką margaryny. Białka ucieramy na pianę. Zmieszane składniki wstawiamy do piekarnika i czekamy aż nasz deser nabierze złotej barwy.

Kukurydziany grysik zawiera witaminy A, B, PP, E oraz wspomniane minerały tj. żelazo i krzem. O właściwościach żółtka i białek napisano już tomy. Słodki deser z pewnością przypadnie do gustu zatwardziałym zwolennikom kremowych ciast i skutecznie pomoże je zastąpić.

Kasza gryczana świetnie skomponuje się z gorzką czekoladą, jogurtem naturalnym oraz kakao, wanilią i miodem, tworząc przepyszne ciasto. Trzy torebki ugotowanej kaszy gryczanej łączymy z 3 żółtkami oraz 2 białkami. Dodajemy kakao (w zależności od preferencji smakowych, od jednej do dwóch łyżeczek),łyżeczkę miodu oraz starta laskę wanilii. Całość miksujemy, wykładamy masą blachę i po 35 minutach wyjmujemy z piekarnika.

Kasza gryczana zalecana jest osobom cierpiącym na niedobór magnezu. Zawiera także jod, oraz cynk. Polecana osobom na diecie bezglutenowej, nie zakwasza organizmu. Z racji dużej zawartości błonnika, sprzyja dbaniu o smukłą sylwetkę.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o kaszy mannie. Każdy z nas jako dziecko jadł kleiki z kaszy manny. Nie wszyscy ją lubiliśmy, jednak z odpowiednimi składnikami wyczarujemy z jej dodatkiem fantastyczne kompozycje smakowe, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko domownikom ale też i odwiedzającym nas gościom.

Najprostszym przepisem na słodkości z kaszy manny jest mus z dodatkiem świeżych bądź mrożonych owoców. Do ugotowanej kaszy manny (z mlekiem bądź wodą) dodajemy cynamon, łyżeczkę miodu oraz ulubione owoce. Całość wkładamy do kielicha i miksujemy. Po przelaniu w salaterki układamy owoce oraz posypujemy cynamonem bądź przyprawami korzennymi, zgodnie z upodobaniami.

Kasza manna zawiera witaminy: B1, B2, PP oraz B6 a także jest bogatym źródłem kwasu foliowego. Jest lekkostrawna, stąd też zalecana jest osobom mającym problemy z żołądkiem.

O zgubnym działaniu słodyczy wiemy wszyscy. Często mówi się, że nie wiemy od czego tyjemy. Każdy sklep na swoich półkach ma wyeksponowane batoniki i ciasteczka stanowiące szybką przekąskę. Warto jednak poświęcić chwilę czasu i samemu skomponować słodki przysmak. Zarówno jaglane kuleczki czy ciasto gryczane możemy swobodnie zabrać do pracy. Oprócz poprawy nastroju po zjedzeniu czegoś słodkiego dostarczymy naszemu organizmowi niezbędnych minerałów. Przy okazji unikniemy wyrzutów sumienia, często towarzyszącym nam po zjedzeniu np. czekolady.