Jesienna chandra - sposoby, by ją zwalczyć

Jesienna chandraKoniec lata oznacza, że szybkim krokiem zbliża się jesień. To niezwykle urokliwa pora roku, która z pewnością ma wielu zwolenników. Kto nie lubi długich, jesiennych wieczorów z kubkiem herbaty w ręku, kocem i dobrą książką. Niestety, okres jesienny to również spadek nastroju i pojawianie się stanów przez wielu określanych jako depresyjne. Brzydka pogoda sprawia, że nie chce nam się wychodzić na zewnątrz. Jak sobie poradzić z objawami jesiennej chandry? Jak skutecznie przetrwać ten trudny czas?

Sposoby na jesienną chandrę

Długie spacery, które jeszcze latem sprawiały ogromną przyjemność, teraz są tylko miłym wspomnieniem. Deszcz, mgła, chłód i wiatr wpływają na nasze samopoczucie. Jesteśmy mniej wydajni w pracy, podatni na infekcje i zniechęcenie. Jednak od czego powinniśmy zacząć, by raz na zawsze zwalczyć chandrę? - odpowiedź jest prosta. Grunt to odpowiednie nastawienie!

Pozytywne myślenie
Od sposobów w jaki kierunkujemy swoje myśli zależy komfort naszego życia. Okres jesienny nie sprzyja eksplozji optymizmu. Trudno wtedy wykrzesać z siebie pozytywną energię. Praca ani spotkanie ze znajomymi nie dają satysfakcji. W takiej sytuacji w okresie jesiennym znajduje się mnóstwo ludzi. Podstawowym sposobem do walki z jesienną chandrę i stanami depresyjnymi związanymi z pogodą jest zmiana postrzegania tej pory roku. Nie warto skupiać się na pogodzie i negatywnie do niej nastawiać. Deszcz i wiatr nie oznaczają końca świata, są jedynie stanem przejściowym. Najlepiej skupić się na tym co sprawia nam przyjemność. Może to być oglądanie telewizji, długie kąpiele czy pyszne jedzenie. Nie należy całej swojej energii spożytkować na myślenie o upływającym czasie. Pozytywne nastawienie jest w stanie realnie poprawić nasze samopoczucie.

Kulinarne eksperymenty
Jesień to idealna pora na kulinarne eksperymenty. Nie wyjeżdżamy wtedy na wakacje i rzadziej korzystamy z restauracji czy barów szybkiej obsługi. Czas spędzamy w domu w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Warto wykorzystać te urocze chwile na przetestowanie kilku przepisów. Jesienna kuchnia powinna być gorąca i odżywcza. Idealnym wyborem będą dania włoskie. Do tego kieliszek wina i spory kawałek ciasta. Takie momenty poprawią humor nawet najbardziej zdołowanym jednostkom. Pobudzenie naszych kubków smakowych, rozwinięcie kreatywności i spożytkowanie energii na stworzenie czegoś oryginalnego i pysznego nie tylko poprawia samopoczucie, pomaga zdobyć nowych znajomych czy uznanie rodziny, ale także w sposób wydatny rozwija nasze umiejętności. Nabywamy nowych sprawności, które mogą nam się przydać w przyszłości.

Kominki zapachowe i dobra herbata
Idealnym sposobem na spędzenie długiego, jesiennego wieczoru jest kubek gorącej herbaty o ulubionym smaku i kominek zapachowy wypełniający całe wnętrze niesamowitym aromatem. Jeżeli chodzi o herbatę, to warto stawiać na mieszanki pobudzające i odprężające. Jesienna aura sprzyja przeziębieniem czy drobnym infekcją dlatego można wzbogacić taki napój domowym sokiem malinowym, plastrami cytryny czy pomarańczy i korzennymi przyprawami, które nadadzą jej głębokiego smaku i cudownego zapachu. Jeżeli chodzi o kominki zapachowe i świece, to wybierajmy zapachy stonowane, domowe, delikatnie waniliowe. Świece oprócz swojego zdania wonnego spełniają także funkcję dekoracyjną, dlatego większość użytkowników właśnie świece wybiera.

Dobra książka czy film
Jesienny czas wolimy spędzać w domu. Nie chce nam się wychodzić do kina, by obejrzeć najnowszy film. Na szczęście możemy to zrobić także w domu. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji liczne platformy umożliwiające oglądanie naszych ulubionych filmów i seriali z perspektywy własnej kanapy. Możemy także pobrać najnowsze książki na czytniki ebooków, korzystając z internetowych wypożyczalni. W ten sposób zaopatrujemy się we wszystkie nowości nie wychodząc z domu. Nie musimy się przejmować deszczem za oknem czy zimnem. Kultura wkracza do naszych domów bez względu na pogodę.

Kosmetyki pielęgnacyjne
Jesienią nasza skóra wymaga szczególnego traktowania. Należy dbać przede wszystkim o wrażliwą cerę i zabezpieczać ją odpowiednimi kremami przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dobrym pomysłem będzie zakup balsamu do ust i dobrej jakości serum nawilżającego. Nie można także zapominać o reszcie ciała. W okresie jesiennym tracimy opaleniznę, którą z takim trudem zdobywaliśmy w ciągu lata. Można więc sięgnąć po balsam brązujący lub samoopalacz, by podtrzymać słoneczne wspomnienia i nadać skórze delikatnego koloru. Pielęgnacja w tym okresie jest niezwykle ważna i nie można jej pomijać, ponieważ skutki zaniedbań na tym polu będą później trudne do zniwelowania.

Suplementy diety
Wiele kobiet skarży się, że w okresie jesiennym borykają się z problemem wypadających włosów i szorstką skórą. Te sprawy pomoże nam rozwiązać odpowiednio dobrany suplement diety. Warto w tym celu wykonać podstawowe badania, by określić jakie braki ma nasz organizm. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na tych konkretnych niedoborach i starać się je zlikwidować. Odpowiedzialne i skuteczne dbanie o organizm jest nie tylko dobre dla naszego wyglądu ale przede wszystkim dla naszego zdrowia i nie można o nim zapominać.

Jesienna chandra ma wiele przyczyn. Są one związane z naszym otoczeniem, z naszym wyglądem, z bieżącymi problemami jakie nas dotykają. Natomiast jest to stan przejściowy, który w bardzo łatwy sposób można złagodzić lub zniwelować. Wystarczy tylko rozejrzeć się wokół siebie, dokonać analizy przyczyn takiego stanu rzeczy i podjąć odpowiednie kroki. Jesienna depresja nie musi być codziennością, która niszczy nasze życie. Ta pora roku może kojarzyć się nam pozytywnie, nawet jeżeli jest brzydka i ponura.