Jakie objawy ciąży są najczęściej spotykane?

Objawy ciążyPrzebieg każdej ciąży jest inny, ponieważ nie ma dwóch takich samych przypadków. Dlatego zdarza się, że mija trochę czasu, zanim kobieta zauważa, że jest w ciąży. Najlepszym sposobem na rozwianie wszelkich wątpliwości jest wizyta u lekarza. Jednak również niektóre zmiany mogą świadczyć o tym, że w ciele kobiety zaczęło rozwijać się nowe życie. Dlatego warto poznać pierwsze objawy ciąży.

Pierwsze zmiany - kiedy się pojawiają?

Już po około 10 dniach od zapłodnienia mogą pojawić się pierwsze objawy. Dotyczą one przede wszystkim zachowania kobiety, czyli huśtawki nastrojów. W jednej chwili jest radosna, jak skowronek i ma ochotę wykrzyczeć to całemu światu. Po krótkim czasie zmienia się w melancholijną osobę, która najchętniej spędziłaby cały dzień w łóżku, w pozycji embrionalnej. Mogą pojawić się również nagłe ataki płaczu i ogólne przemęczenie.

Na takie zachowanie wpływa progesteron, który dba o utrzymanie ciąży. Warto odprężyć się po pracy, wziąć relaksującą kąpiel, porozmawiać ze znajomymi i rodziną, albo udać się na romantyczny wypad we dwoje. Dzięki temu zmienność nastrojów nie będzie tak dokuczliwa, bo kobieta będzie się czuła szczęśliwa i kochana.

Ciągłe uczucie zmęczenia

Uczucie zmęczenia całego ciała jest również jednym z objawów ciąży. Takie odczucie jest spowodowane tym, że organizm kobiety przygotowuje się na wysiłek, jakiemu będzie musiał podołać w ciągu najbliższych 9 miesięcy. Zmęczenie często jest mylnie odbierane jako efekt ciężkiego dnia i codziennego stresu. Więc skąd kobieta ma wiedzieć, że to akurat ma być oznaka błogosławionego stanu? Otóż zmęczenie w trakcie ciąży trwa znacznie dłużej i jest wręcz chroniczne.

Głównym winowajcą zmęczenia, znów jest progesteron. Wszystko przez to, że spowalnia trawienie, powoduje uczucie mdłości, ale również obniża ciśnienie krwi. Niestety nie ma żadnego złotego lekarstwa na tę niedogodność. Jednak najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą przypadłością jest odpoczynek oraz sen. W ten sposób te objawy ciąży mogą być mniej uciążliwe. Jeżeli tylko przyszła matka ma w ciągu dnia odrobinę wolnego czasu, to warto wykorzystać go na drzemkę. Nie można jednak zapomnieć o tym, że również ruch na świeżym powietrzu wpłynie pozytywnie na zdrowie kobiety. Dlatego warto wybrać się na krótką przechadzkę po okolicznym parku, najlepiej w miłym towarzystwie.

Jadłowstręt kontra wilczy apetyt

Znane są sceny filmowe, w których ciężarna pochłaniała zawartość całej lodówki w ciągu ułamka sekundy, a następnie oświadczała, że zjadłaby jeszcze ogórka kiszonego z czekoladą. Jednak nie zawsze tak jest, to sprawa indywidualna. Wiele kobiet zamiast wilczego apetytu odczuwa jadłowstręt. Jeżeli chodzi o zaskakujące zachcianki, tu sprawa również nie jest jednoznaczna. Warto zwrócić uwagę na to, że mogą one być spowodowane obniżenie kwaśności soku żołądkowego w okresie ciąży.

Wrażliwe piersi

Już w pierwszych dniach od zapłodnienia kobieta może zauważyć, że jej piersi stały się nabrzmiałe i bardziej wrażliwe, ale również cięższe i większe. Jest to spowodowane zwiększeniem komórek gruczołowych, które później będą odpowiadały za produkcje pokarmu. Nie tylko piersi ulegają powiększeniu również naczynia krwionośne i limfy zwiększają swoją objętość, przez co żyły stają się widoczne przez cienką skórę. Ponadto nadmierna wrażliwość piersi powoduje uczucie dyskomfortu, a każdy, nawet najmniejszy dotyk, sprawia kobiecie ból.

Brak miesiączki

To jeden z podstawowych objawów ciąży. Można by pomyśleć, że najłatwiej zobaczyć brak miesiączki i powiązać go z ciążą, jednak nie we wszystkich przypadkach. Dzieje się tak z tego względu, że nie wszystkie kobiety mają regularne menstruacje i nawet przez parę miesięcy mogą nie zauważyć różnicy. Warto również dodać, że czasem u ciężarnych pojawia się krew, która może być skutkiem zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Takie krwawienie można odróżnić od miesiączki tym, że jest krótsze.

Toaleta potrzebna od zaraz

W pierwszym trymestrze ciąży bliskość toalety może być konieczna przez mdłości i wymioty, które są spowodowane przez hormon hCG produkowany przez zarodek. Po 6 tygodniach od zapłodnienia może pojawić się kolejny objaw świadczący o błogosławionym stanie kobiety. Chodzi tu o częste oddawanie moczu, na które ma wpływ powiększająca się macica i to, że zaczyna uciskać na narządy wewnętrzne, takie jak na przykład pęcherz. Przyszłe matki nie muszą się jednak martwić, te objawy ciąży mijają w drugim trymestrze, niestety w trzecim znów powrócą.

Każdy przypadek jest inny

Kobiety powinny pamiętać o tym, że stopień nasilenia pierwszych objawów ciąży jest różnoraki, jedna ciężarna może mieć szczęście i w ogóle nie doświadczyć na przykład porannych mdłości. Jednak inne mogą borykać się z naprawdę silnymi wymiotami, które będą wymagały konsultacji z lekarzem tak jak na przykład w przypadku brytyjskiej księżnej, Kate.

Warto również zwrócić uwagę na mniej popularne pierwsze objawy ciąży, takie jak ból głowy, ciemne plamki na skórze, chrapanie, ślinotok, zapchany nos i pajączki.

Jeżeli kobieta zauważyła u siebie którykolwiek z przedstawionych objawów, to powinna udać się na wizytę do lekarza, który potwierdzi przypuszczenia, ale również zbada przyszłą matkę.