Jak powstaje cellulit? Fazy i odmiany cellulitu

CellulitChoć, jak powszechnie wiadomo, cellulit ma związek z reprodukcyjną rolą kobiecego ciała, to nie oznacza to wcale, że pojawia się tylko u kobiet ciężarnych czy po ciąży. Choć trzeba przyznać, że rzeczywiście zdarza się, iż kobiety, które przed ciążą nie miały takich objawów, po niej lub już w trakcie po raz pierwszy zaczynają skarżyć się na pogorszony wygląd ud. Jednak obecnie zdarza się, że na cellulit cierpią już nastolatki, z uwagi na wysoko przetworzoną dietę a także coraz wcześniejsze dojrzewanie (związane np. z stycznością z hormonami czy większą, niż kilka pokoleń temu ilością jedzenia, które pozwala się szybko rozwijać).

U kobiet, które nie rodziły lub przeszły przez okres ciąży bez cellulitu, może się on pojawić w okresie menopauzy. Obserwuje się, że najczęściej doświadczają go kobiety rasy azjatyckiej i te o jasnej karnacji. Oczywiście nierówna skóra, która źle prezentuje się odkryta, nie pojawia się od razu. Również w dziedzinie skórki pomarańczowej występują poszczególne fazy. Im wcześniej zaczniemy przeciwdziałać objawom cellulitu, tym lepiej. Jednak nawet ostatnią fazę cellulitu da się odwrócić przy odpowiednim wysiłku pielęgnacyjnym.

Jak powstaje cellulit? Fazy cellulitu

  1. Pierwszym, co zaczyna niepokoić zwykle młode dziewczyny czy kobiety, jest nieestetyczne pofałdowanie skóry, widoczne po ściśnięciu skóry. Można je zauważyć, gdy ujmiemy fałd skóry w dwa palce. Czasem taka pomarańczowa skórka może objawić się dopiero wtedy, gdy np. siedzimy z nogą założoną na nogę i skóra zostanie ściśnięta. Na co dzień jednak objawy nie będą widoczne a nawet po ściśnięciu ograniczą się do lekkich bruzd czy "dołków" w powierzchni skóry. Zdarza się, że widać je tylko pod pewnym kątem i w odpowiednio intensywnym oświetleniu. Pod powierzchnią następuje natomiast coraz większa przepuszczalność naczyń włosowatych a krew może nieco gorzej przepływać. Dotyczy to również miejsc, w których cellulit nie jest jeszcze widoczny.
  2. W drugiej fazie cellulit zaczyna stawać się coraz bardziej widoczny również na co dzień. Pofałdowanie i nieestetyczne wybrzuszenia mogą być widoczne na skórze bladej, w złym oświetleniu, już prawie zawsze wtedy, gdy skóra zostanie ściśnięta - np. w czasie siedzenia na twardym krześle. Tkanka podskórna zaczyna być coraz bardziej obrzęknięta a tkanka tłuszczowa włóknieje.
  3. W tej fazie cellulit jest już widoczny każdego dnia. Kolejnym etapem są również objawy fizyczne. Poza tym, że skóra nieestetycznie wygląda, to przy mocniejszym ściśnięciu zaczyna również boleć. Dzieje się tak, ponieważ obrzęknięta tkanka podskórna może uciskać na komórki tłuszczowe. Prowadzi to do dalszego fałdowania i twardnienia skóry a także do uczucia bólu wtedy, gdy skóra jest mocniej uciskana. Dlatego w tej fazie masaże czy zabiegi takie, jak rozbijanie komórek tłuszczowych czy odsysanie tłuszczu mogą być już dość bolesne.
  4. Osoby, których skóra osiągnęła ten etap, często porównują jej wygląd do pofałdowania materaca. Na skórze wyraźnie odznaczają się guzy i grudki. Wewnątrz skóry dochodzi do częstych stanów zapalnych i wyrodnienia komórek a żyły mają problem z pompowaniem krwi do skóry. Staje się ona przez to jeszcze gorzej odżywiona i bardziej obolała.
  5. To ostatnia faza cellilitu. Skóra jest twarda i pokryta licznymi guzami a także bardzo pofałdowana. Większość zabiegów dermatologicznych, kosmetycznych czy chirurgicznych musi być wykonywana pod znieczuleniem, ponieważ skóra jest bardzo obolała nawet przy lekkim dotknięciu.

Jak rozpoznać, z którą fazą mamy do czynienia?

Można to zrobić samemu w domu porównując swoją skórę z opisanymi powyżej fazami. Oceny może też dokonać każda doświadczona kosmetyczka, dermatolog czy chirurg plastyczny. Mogą oni ocenić stan skóry osobiście lub wykonać zabieg, zwany termografią. W jej trakcie aparat mierzy grubość i jakość skóry. Tam, gdzie cellulit jest silnie widoczny, skóra jest gorzej przepuszczalna a do niektórych jej obszarów nie dochodzi poprzez zablokowane naczynia krwionośne krwi. Aparat będzie w stanie wychwycić takie zmiany, a kosmetyczka czy chirurg pomogą szybko dobrać odpowiednie sposoby, by nie dopuścić do dalszego rozwoju schorzenia. Można też rozpoznać pomarańczową skórkę mierząc grubość fałdu skórnego, wykonując ultrasonografię skóry lub kapilaroskopię, czyli zabieg oceniający naczynia włosowate. To jednak dość drogie badania, których raczej nie wykonuje się, o ile cellulit znacząco nie utrudnia życia pacjentowi.

W razie wątpliwości warto jednak działać w myśl zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlaczego? Jak widać z powyższego opisu, skóra w ostatnich fazach cellulitu jest bardzo obolała a zmiany dokuczliwe. Dlatego w pierwszych fazach jest dużo łatwiej poprawić jej stan za pomocą prostych zabiegów pielęgnacyjnych czy dietetycznych. Warto tu zaznaczyć, że ważny jest każdy wysiłek włożony w poprawę kondycji skóry. Najlepiej, jeśli trwale wprowadzamy do życia zmiany diety czy pielęgnacji, ale można również stosować 1-2 miesięczne sesje raz czy dwa w roku, np. przed wakacjami czy na wiosnę. Dzięki temu mamy szansę cofnąć zmiany lub zahamować je bez większego wysiłku.

Rodzaje cellulitu

Cellulit poza tym, że może występować w różnych fazach, to ma też liczne odmiany, które nieco się od siebie różnią.

Cellulit stały (twardy)
Cechą charakterystyczną cellulitu twardego jest to, że przypomina on zaawansowane fazy cellulitu, ale często występuje u młodych, często nawet szczupłych dziewczyn w wieku ok. 20 lat. W tym przypadku pod suchą, twardą skórą pojawiają się sprawiające ból przy dotyku guzki, a zasięg może obejmować nawet niższe części ud aż do kolan.

Cellulit lipidowy
To ta odmiana, która również może pojawić się u osób szczupłych czy młodych, ponieważ nie wiąże się ze stylem życia, a z zaburzeniami rozkładania się tłuszczów pod skórą i krążenia. Skóra takich osób jest blada i silnie pofałdowana - największą ulgę mogą one odczuć, używając rollerów i rękawic do masażu czy wybierając się do gabinetu na masaże antycellulitowe i zabiegi wodne pod ciśnieniem. Pomaga to równomiernie rozłożyć tłuszcz pod skórą.

Cellulit wiotki
Doświadczają go często panie ok. 40 roku życia, które wcześniej nie miały większych problemów skórnych. Może zaatakować ich nogi, ramiona, pośladki a także brzuch czy piersi. Występuje wraz z ogólnym wiotczeniem skóry.

Cellulit wodny
U osób, które mają problemy z krążeniem i zatrzymywaniem wody w organizmie - może ona nierównomiernie zatrzymywać się pod skórą, tworząc wybrzuszenia i fałdy podobne do tych, które w przypadku zwykłego cellulitu wiążą się z nierównomiernym zatrzymywaniem tłuszczu pod skórą. Objawia się obrzękiem kostek i całych nóg aż do pośladków. Osoby, które cierpią na ten rodzaj cellulitu, mogą go zaobserwować tylko w pewnych sytuacjach. Zdarza się np. w ciąży, a także u osób nadużywających alkoholu czy jedzących dużo soli. Jeśli cellulit znika po ciąży czy w kilka dni po przejedzeniu słonymi przekąskami, można założyć, że mamy do czynienia właśnie z cellulitem wodnym. Pomóc mogą też masaże kończyn, trzymanie nóg wyżej, niż reszty ciała, unikanie soli i alkoholu a także rezygnacja z wysokich obcasów.