Hydrolat miętowy - właściwości, działanie, zastosowanie, cena

Hydrolat miętowyKosmetyki na lato powinny być lekkie i orzeźwiające, a jednocześnie pielęgnować i odżywiać skórę. Najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie ziół zawierające wiele cennych dla naszej skóry substancji. Idealne kosmetyki letnie to hydrolaty, które pomogą nie tylko szybko się odświeżyć, ale również nawilżą skórę. Hydrolat ziołowy możemy nosić w torebce i używać go w razie potrzeby nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Godny polecenia jest zwłaszcza hydrolat miętowy.

Hydrolat z mięty wykazuje działanie orzeźwiające, a także działa antybakteryjnie i delikatnie ściągająco. Sprawdzi się w przypadku skóry tłustej i mieszanej, ale jest na tyle łagodny, że mogą go stosować również posiadaczki cery wrażliwej i skłonnej do alergii oraz dzieci.

Hydrolat z mięty - właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jest ona byliną o kanciastej rozgałęzionej łodydze i ciemnozielonych jajowato-podługowatych liściach. Kwiaty mięty zakwitają w nibyokółkach tworzących główkowate kłosy i są dwuwargowe w kolorze różowym lub fioletowym. Owocem mięty jest rozłupka.

Cała roślina wydziela silny orzeźwiający zapach. Zawiera ona takie substancje aktywne jak:

  • olejek eteryczny,
  • garbniki,
  • związki goryczkowe,
  • kwasy fenolowe,
  • karotenoidy,
  • sterole,
  • flawonoidy (pochodne apigeniny, luteoliny oraz diosgeniny).

Ziele mięty jest znane ze swojego zbawiennego wpływu na układ trawienia. Napar z niego stosuje się przy wzdęciach, bólach brzucha czy niestrawności. Ułatwia też trawienie tłustych ciężkich pokarmów.

Dzięki zawartości w olejku miętowym takich substancji jak mentol, estry mentolu i menton mięta wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwświądowe oraz chłodzące.

Olejek miętowy, herbatę z mięty i inne preparaty zawierające wyciągi z tego ziela najlepiej kupować w aptekach i zielarniach. Wybierajmy herbatki i kosmetyki sprawdzonych producentów, którzy używają ziół z ekologicznych plantacji, co da nam gwarancję ich najwyższej jakości.

Miętę jako roślinę leczniczą stosowano już w czasach starożytnych. Jest ona również ceniona w pielęgnacji urody.

Mięta wykazuje działanie:

  • antybakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwbólowe,
  • odświeżające.

Hydrolat z mięty - działanie i zastosowanie

Hydrolat miętowy to kosmetyk bardzo uniwersalny, który możemy zastosować jako:

1. Odświeżającą mgiełkę

Sprawdzi się szczególnie w czasie letnich upałów, ale również, gdy potrzebujemy szybkiego odświeżenia podczas długiego dnia w pracy czy po podróży. Wystarczy delikatnie spryskać twarz lub wybraną część ciała mgiełką hydrolatu, aby natychmiast poczuć przyjemne orzeźwienie.

2. Antyseptyk

Hydrolatem miętowym ze względu na jego silne właściwości antyseptyczne warto kilka razy dziennie spryskiwać wszelkie drobne uszkodzenia skóry takie jak zadrapania czy skaleczenia. Ranka będzie się szybciej goić, nie ulegnie zakażeniu, a stan zapalny się zmniejszy.

3. Preparat łagodzący oparzenia słoneczne

Hydrolat miętowy sprawdzi się również wtedy, gdy przesadzimy z opalaniem. Złagodzi silne zaczerwienienie skóry i pieczenie. Spryskuj nim podrażnioną skórę kilka razy dziennie, a szybko zauważysz poprawę.

4. Środek na ukąszenia owadów

Komary i meszki nękające nas w okresie letnim to prawdziwe utrapienie. Niestety, gdy zostaniemy przez nie pogryzieni, skóra swędzi, piecze, jest zaczerwieniona i pojawiają się na niej bąble. Objawy są szczególnie dokuczliwe u alergików. W takim przypadku pomoże regularne nakładanie hydrolatu miętowego na miejsca ukąszeń. Można spryskiwać nim skórę lub robić kompresy z wacików nasączonych w preparacie. Mięta szybko ukoi ból i swędzenie. Ma ona również właściwości antyhistaminowe, pomoże więc szybko złagodzić reakcje alergiczne na ukąszenia owadów.

5. Preparat po goleniu i depilacji

Często po depilacji skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, a niekiedy nawet lekko spuchnięta. Pojawiają się też na niej nieestetyczne czerwone kropki. Niestety niekiedy zdarza się również, że po depilacji dochodzi do nieprzyjemnego zapalenia mieszków włosowych. Unikniemy problemów, jeśli zaraz po goleniu lub depilacji zastosujemy na skórę odkażający i łagodzący stany zapalne hydrolat z mięty.

6. Tonik do twarzy i skóry głowy

Odświeżający i lekko ściągający wyciąg z mięty świetnie sprawdzi się jako tonik do cery tłustej, mieszanej, a także wrażliwej i alergicznej. Możemy go również wykorzystać jako tonik do skóry głowy.

Pomoże pozbyć się takich przypadłości jak:

  • łupież,
  • swędzenie skóry głowy,
  • wpadanie włosów,
  • nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.

Mgiełką spryskujemy skalp lub nanosimy preparat na skórę za pomocą wacika kosmetycznego.

7. Baza przed nałożeniem innych kosmetyków

Hydrolat miętowy będzie stanowić idealną bazę przed nałożeniem takich kosmetyków jak krem do twarzy czy serum, ponieważ zawarty w nim mentol wyraźnie zwiększa efektywność penetracji składników aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych wgłąb skóry.

Hydrolat miętowy - sposób stosowania

Mgiełkę miętową można stosować wprost na skórę bez żadnego rozcieńczenia. Jest to preparat łagodny i polecany do każdego typu cery, również wrażliwej i skłonnej do alergii.

Hydrolat miętowy znajdzie zastosowanie jako:

  • tonik do twarzy,
  • odświeżająca mgiełka do twarzy, ciała i włosów,
  • faza wodna w różnych kosmetykach pielęgnacyjnych,
  • preparat do rozwadniania kosmetyków w proszku na przykład maseczek z glinki lub peelingów,
  • środek rozcieńczający szampon - rozcieńczanie silnie działających szamponów jest szczególnie zalecane w przypadku podrażnień skóry głowy, łupieżu czy alergii. Szampon rozcieńczony hydrolitem miętowym w proporcji 50:50 będzie o wiele łagodniejszy dla skóry głowy, nie będzie jej wysuszał, a substancje aktywne zawarte w olejku miętowym pomogą poprawić stan skaplu i włosów,
  • dodatek do kremu do twarzy. Jeśli nasz skóra jest tłusta lub mieszana z tendencją do zatykania porów, wówczas przed nałożeniem kremu nawilżającego czy odżywczego warto dodać do niego odrobinę hydrolatu miętowego. Dzięki temu krem będzie miał lżejszą łatwiej wchłanianą konsystencję i nie będzie zatykać porów. Dodatkowo zawarte w nim składniki aktywne pod wpływem działania mentolu łatwiej się wchłoną i będą bardziej skuteczne.

Cena hydrolatu z mięty

Hydrolat z mięty jest kosmetykiem uniwersalnym, który może stosować cała rodzina. Warto więc wyposażyć w niego zarówno swoją domową, jak i wakacyjną kosmetyczkę. Preparatu szukajmy tylko w dobrych zielarniach. Za 100 ml zapłacimy około 12-25 złotych.

Hydrolat miętowy to kosmetyk uniwersalny niezbędny w każdym domu. Warto zawsze mieć go pod ręką również w pracy czy na wakacyjnym wyjeździe. Po zastosowaniu lekkiej miętowej mgiełki szybko poczujemy przyjemne orzeźwienie i ochłodzenie, a dzięki jej działaniu aromaterapeutycznemu poprawi się również nasz nastrój. Warto również spryskać się nim przed wycieczką do lasu czy spacerem w parku lub nad wodą, ponieważ mentol skutecznie odstrasza komary, meszki oraz kleszcze.

Bibliografia

  1. Lewkowicz - Mosiej T.: Leksykon roślin leczniczych, Świat Książki Warszawa 2003.
  2. Zielińska E.: Księga zielarska, Wydawnictwo FOX, Wrocław 1997.
  3. Stodola J, Volak J.: Rośliny lecznicze, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1992.
  4. A. i J. Szweykowscy: Słownik botaniczny. Wyd. II, zmienione i uzupełnione. Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Warszawa 2003.
  5. Anrea-Anna Cavelius: Zioła w medycynie naturalnej. Wydawnictwo MAK Verlag GmbH, Bremen 2005.