Domowe sposoby łagodzenia bólu gardła

Ból gardłaBól gardła jest uporczywą dolegliwością, utrudnia mówienie, przełykanie, dodatkowo może występować w parze z chrypką. Jak złagodzić ból gardła bez wizyty u lekarza i zażywania specyfików z apteki? Istnieje wiele domowych sposobów na ból gardła oraz naturalnych leków, które możemy wyprodukować samodzielnie i zażywać w domowym zaciszu.

1. Nawilżanie błon śluzowych i gardła

W przypadku bolącego gardła bardzo ważne jest nawilżanie jego przesuszonej śluzówki. Należy to czynić poprzez nawilżanie pomieszczenia w jakim się znajdujemy: wdychanie suchego powietrza przesusza nasze gardła. Pomieszczenie nawilżamy z pomocą specjalnych nawilżaczy lub wieszając na grzejniku mokre ręczniki. Z kolei o nawilżenie gardła dbamy poprzez przyjmowanie odpowiednich ilości płynów, najlepiej cały czas powoli sączyć jakiś napój, małymi łyczkami. Napój nie powinien być ani za zimny ani za gorący.

2. Płukanka z soli

Popularnym i skutecznym sposobem na walkę z bolącym i drapiącym gardłem jest wykonanie oczyszczającej płukanki z soli. Należy przygotować szklankę z letnią, przegotowaną wodą i rozpuścić w niej łyżeczkę soli. Tak przygotowaną mieszanką dokładnie płuczemy gardło kilka razy dziennie. Płukanki nie należy połykać.

3. Płukanki ziołowe na bolące gardło

Warto stosować również płukanki ziołowe na gardło, wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz przeciwbakteryjne. Jakie zioła wybrać do płukanki? Najlepszym rozwiązaniem będzie szałwia, tymianek, rumianek oraz czarny bez (zioła dodatkowo odkażą zainfekowane gardło). Płukanki przygotowujemy poprzez zalanie połową szklanki przegotowanej wody około dwóch łyżeczek suszonych ziół. Napar parzymy 10-15 minut pod przykryciem, płuczemy gardło przestudzonymi naparami po kilka razy dziennie.

4. Napoje na ból gardła: mleko i herbata

Odpowiednimi napojami na bolące gardło będą napoje o temperaturze pokojowej - lekko ciepłe ani za gorące, ani za bardzo zimne. Najlepiej słodzić je miodem ale pamiętajmy, by dodawać miód (bez względu na jego rodzaj i konsystencję) do lekko ostudzonego napoju, by zachował swoje właściwości. Do mleka warto dodać zmiażdżone ząbki czosnku lub imbir. W przypadku herbaty stawiamy na lipową (ma właściwości napotne) lub malinową (działa przeciwbólowo i wspomaga odporność).

5. Napar z szałwii na bolące gardło

Na bolące i zaczerwienione gardło doskonałym domowym lekiem będzie napar z szałwii, wykazujący właściwości przeciwzapalne i odkażające. Napar z szałwii stosować możemy kilka razy dziennie, doskonale poradzi sobie z bólem gardła przy przeziębieniu ale i złagodzi dolegliwości bólowe w przypadku zapalenia gardła czy bólu, spowodowanego alergią. Płukanka pozwoli nam również na pozbycie się uporczywej chrypki.

6. Domowe syropy na ból gardła

Dobrym sposobem na bolące gardło jest stosowanie syropów domowej roboty. Jeśli nie smakują nam preparaty dostępne w aptece, możemy w domowym zaciszu przyrządzić smaczne i naturalne syropy na gardło. Najpopularniejszy jest syrop z cebuli, który przyrządza się poprze zasypanie cukrem lub zalanie miodem pokrojonej cienko cebuli. Składniki na sok najlepiej przyrządzać w słoiczku, który następnie mocno zakręcamy i ostawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na 1-2 dni. Później pijemy po łyżeczce 2-3 razy dziennie. Warto przygotować także syrop z buraka (pokrojonego buraka zasypać cukrem i odstawić w ciepłe miejsce na 1-2 dni) oraz smaczny syrop z cytryny z dodatkiem czosnku i miodu (zmiażdżone ząbki czosnku zalewamy sokiem z cytryny i dodajemy miód).

7. Odpoczynek dla organizmu i… gardła

Gdy boli nas gardło nie należy się przemęczać. Najlepiej na kilka dni wziąć wolne, poleżeć w łóżku i odpoczywać. Nie należy w tym czasie uprawiać sportów, można jednak przejść się na spacer, przy czym należy ubrać się stosownie do pogody. Gdy boli nas gardło nie forsujmy również i tego narządu - gdy pracujemy głosem, powinniśmy udać się na zwolnienie. Starajmy się nie mówić za wiele, nie krzyczeć i nie śpiewać. Te zabiegi pozwolą nam również na pozbycie się chrypki, która zwykle towarzyszy bólowi gardła i wzmaga się, gdy nadużywamy głosu.

8. Inhalacje na ból gardła

Na bolące gardło skuteczny wpływ mają również naturalne, domowe inhalacje. Jak je przeprowadzić? Wystarczy nalać gorącej wody do miski, dodać do niej kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, na przykład eukaliptusowego, następnie pochylić głowę nad miską, przykryć się ręcznikiem i wdychać opary. Inhalacje udrożniają drogi oddechowe, w tym gardło, łagodząc tym samym jego obrzęk.

9. Smarowanie olejkami

Bolące gardło można również smarować olejkami eterycznymi, zwłaszcza mentolowym i eukaliptusowym. Smarować możemy całą szyje i klatkę piersiową, zwłaszcza przed snem, ułatwi nam to oddychanie w nocy. Dla dzieci dostępne są również specjalne plastry z uwalniającym się olejkiem: dostając się przez nos do gardła, udrożniają drogi oddechowe.

10. Miód i czosnek na ból gardła

Rewelacyjnym i jednocześnie naturalnym sposobem na bolące gardło jest miód. Łagodzi obolałe gardło oraz doskonale je nawilża. Miodem można osładzać herbatę oraz mleko. Pamiętajmy przy tym, by płyny nie były gorące, bo zniszczą właściwości miodu. Miód pomaga również w leczeniu chrypki. Działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo. Doskonałe właściwości wykazuje też czosnek, dlatego dobrym rozwiązaniem jest dodawanie kilku zmiażdżonych ząbków do przegotowanego mleka. Można również dodać czosnek do kanapki, na przykład wymieszać zmiażdżone ząbki z twarożkiem śmietankowym.

Gdy boli nas gardło zaleca się zrezygnowanie z picia gorących napojów, palenia papierosów, co dodatkowo je podrażnia oraz unikanie ostrych przypraw, np. papryki. Lepiej zastąpić je ziołami.

Lody na ból gardła: czy faktycznie pomagają?

Wiele osób twierdzi, że najlepszym lekiem na bolące gardło jest wypicie zimnego napoju lub zjedzenie porcji lodów, zwłaszcza latem. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że jedzenie lodów nie wyleczy bolącego gardła, miejscowo i czasowo je znieczuli. Po zjedzeniu lodów gardło ponownie musi się ogrzać i ból się wzmaga. Nie ma tu znaczenia pora roku. Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku lodów, jest decydowanie się na sorbety owocowe, najlepiej domowej roboty. Zawierają one witaminy z owoców oraz działają przeciwobrzękowo na bolące gardło. Lodów należy jednak unikać w przypadku gorączki: utrudniają pocenie się oraz mogą podnieść temperaturę naszego ciała.

Alkohol na ból gardła - fakty i mity

Kolejną kontrowersyjną propozycją jest picie alkoholu na bolące gardło, oczywiście w niewielkich ilościach. Wiele osób uważa, że wpicie kieliszka wódki wspomoże leczenia gardła i je znieczuli. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że alkohol nie pomaga w leczeniu bólu gardła, działa odkażająco ale jednoczenie wysusza błony śluzowe. Ponadto, alkohol ma działanie moczopędne, wypłukuje z organizmu cenne mikroelementy, co nie jest pożądane w przypadku grypy czy przeziębienia. Jeśli jednak chcemy odkazić gardło i rozgrzać się, możemy dodać do herbaty łyżeczkę wódki lub ulubionej nalewki, najlepiej malinowej. Możemy również pokusić się o przygotowanie grzańca na winie, o ile oczywiście nie mamy podwyższonej temperatury.

Kiedy z bólem gardła do lekarza?

Koniecznie trzeba wybrać się do lekarza, jeśli pomimo stosować domowych sposobów ból nie zmalał oraz:

  • ból utrzymuje się powyżej 4 dni;
  • znacznie utrudnione jest przełykanie;
  • obserwujesz białawy nalot na tylnej ścianie gardła, co może zwiastować anginę - niezbędne jest wdrożenia leczenia antybiotykowego;
  • doszło do obrzęku gardła, przez co utrudnione jest prawidłowe oddychanie;
  • odkrztuszasz plwocinę z dodatkiem krwi;
  • masz gorączkę powyżej 38 stopni przez co najmniej 2 dni;
  • bólowi towarzyszy wysypka na skórze.

Ból gardła to powszechna dolegliwość, na którą cierpiał z pewnością każdy z nas. Towarzyszy zarówno alergii, jak i przeziębieniu oraz innym chorobom. Można ją uśmierzać za pośrednictwem naturalnych, domowych sposobów ale gdy trwa długo i pojawiają się dodatkowe objawy, należy koniecznie wybrać się do lekarza.