Cienie pod oczami - przyczyny. Jak zlikwidować?

Cienie pod oczamiPodkrążone oczy to problem wielu kobiet. Nieestetyczne cienie pod oczami trudno zamaskować makijażem. Sprawiają one, że nasza twarz wygląda na zmęczoną i dodają nam lat. Pojawiają się one zazwyczaj po nieprzespanej nocy, gdy jesteśmy zmęczone, przepracowane lub przeziębione. Niestety mogą też być jednym z pierwszych objawów poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jeśli podpuchnięte oczy są tylko wynikiem zmęczenia lub niezdrowego trybu życia, to z łatwością pozbędziemy się ich dzięki kilku drobnym zmianom w trybie życia i kilku sprawdzonym domowym sposobom. Wygląd skóry pomoże nam poprawić również odpowiednia pielęgnacja, profesjonalne zabiegi poprawiające wygląd skóry i sztuczki makijażowe. Poznaj niezawodne sposoby na cienie pod oczami.

Cienie pod oczami - przyczyny

Zanim przystąpimy do stosowania domowych sposobów na podpuchnięte oczy lub zaczniemy szukać pomocy w gabinetach kosmetycznych, warto najpierw zastanowić się, co jest źródłem naszego problemu. Najczęstsze przyczyny cieni pod oczami to:

Zmęczenie
Podkówki pod oczami mogą pojawić się po nieprzespanej nocy, zbyt krótkim śnie, ale również, gdy położymy się spać bardzo późno po wielu godzinach spędzonych przed ekranem komputera lub telewizora. Opuchlizna na twarzy i pod oczami może być także wynikiem zbyt długiego snu. Pamiętaj, że optymalna długość snu to 7- 8 godzin. Zadbaj też o to, by kłaść się najpóźniej o godzinie 23, a na co najmniej godzinę przed snem nie korzystaj z komputera, tabletu, smartfona, ani nie oglądaj telewizji.

Choroba
Niestety cienie pod oczami to bardzo często nie tylko problem kosmetyczny, ale również objaw poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli więc pojawiają się regularnie, warto wybrać się do lekarza i zrobić choćby podstawowe badania. Takie objawy jak zmęczenie, podkówki pod oczami, czy opuchnięta twarz mogą świadczyć o takich chorobach jak:

  • alergia,
  • nietolerancja glutenu,
  • cukrzyca,
  • choroby nerek,
  • problemy z wątrobą,
  • zakażenia pasożytami.

Zła dieta
To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Braki witaminowo- mineralne, nadmiar cukru, soli i tłuszczów nasyconych w diecie, a także zamiłowanie do przetworzonej żywności, mogą skutkować pojawieniem się cieni pod oczami. Również nadużywanie alkoholu odbija się wyraźnie na kondycji naszej skóry, zwłaszcza tej cienkiej i delikatnej pod oczami.

Wrodzony defekt kosmetyczny
Czasami ciemniejsze zabarwienie skóry pod oczami jest wynikiem uwarunkowań genetycznych. Nieprawidłowa pigmentacja skóry sprawia wrażenie cieni pod oczami. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne zabiegi dermatologii estetycznej i kosmetologii. Bardzo ważna jest również systematyczna domowa pielęgnacja oraz odpowiedni maskujący makijaż wykonany kosmetykami do skóry wrażliwej.

Leki i używki
Z podkówkami pod oczami borykają się często osoby palące papierosy. Nałóg ten prowadzi do i upośledzenia krążenia krwi i limfy, a także sprzyja gromadzeniu się toksyn w komórkach i spowalnia naturalne procesy odnowy skóry, co skutkuje szarą cerą i cieniami pod oczami. Jeśli i Ciebie dotyczy ten nałóg, to pora jak najszybciej się z nim pożegnać. Problem różnego rodzaju opuchnięć w obrębie twarzy, często dotyka również osoby przewlekle chore, które przyjmują silne leki przykładowo sterydy. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, warto porozmawiać z lekarzem, być może możliwa jest zmiana przyjmowanego leku na inny lub trzeba skorygować nieco przyjmowaną dawkę.

Wiek
Niestety z wiekiem skóra wiotczeje i traci swoją elastyczność, a także pojawiają się na niej różnego rodzaju zmiany pigmentacyjne. Skóra często jest odwodniona, a nawet przesuszona, co w połączeniu z zaniedbaniami pielęgnacyjnymi powoduje, że wyglądamy na stale zmęczone, a podkówki pod oczami towarzyszą nam bardzo często.

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Jeśli podpuchnięte oczy wynikają z problemów zdrowotnych, to sytuacja z pewnością poprawi się po podjęciu odpowiedniego leczenia. Z kolei, jeśli wynikają one ze zmęczenia, niezdrowego trybu życia lub nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, to poradzimy sobie z tym problemem domowymi sposobami. Pomocne mogą się też okazać różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne w gabinetach dermatologicznych i kosmetologicznych.

Do najlepszych domowych sposobów na cienie pod oczami należą:

  • odpoczynek i odpowiednia ilość snu,
  • zdrowa dieta bogata w świeże warzywa i owoce, a pozbawiona tłuszczów utwardzonych, dań typu Fast food i białego cukru. Warto również ograniczyć nieco ilość spożywanego nabiału.
  • dostarczenie organizmowi wystarczającej dawki żelaza, witaminy B12 oraz witaminy K,
  • picie wody. Chroniczne odwodnienie to problem, który dotyka wielu z nas. Pamiętajmy, aby pić przynajmniej 1, 5 litra wody dziennie. Pomoże ona wypłukać z organizmu toksyny i uboczne produkty przemiany materii, a także nawilży skórę od środka i poprawi jej elastyczność i sprężystość.
  • kompresy ziołowe na oczy. Sprawdzą się napary z takich ziół jak rumianek, świetlik, a także zwykła czarna lub zielona herbata. Płatki kosmetyczne namoczone w mocnym wystudzonym naparze kładziemy na powieki na 15 minut. Pod tym czasie opuchlizna powinna znacznie się zmniejszyć, a oczy nabiorą zdrowego blasku.
  • okłady z plasterków surowego ogórka lub ziemniaka. Warto przed nałożeniem na oczy, schłodzić je przez kilkanaście minut w lodówce. Po zaledwie 10 minutach takiego okładu opuchlizna zniknie, a skóra będzie jasna i odświeżona.
  • zimne okłady - możemy skorzystać ze specjalnej chłodzącej maski żelowej na oczy lub po prostu wykorzystać zwykłe łyżeczki do herbaty. Wkładamy maskę lub łyżeczki na kilka minut do lodówki, a następnie przykładamy na oczy na 2 do 5 minut. Opuchlizna wyraźnie się zmniejszy, obkurczą się też drobne naczynka krwionośne w skórze, co spowoduje redukcję zasinienia.
  • Likwidacja cieni pod oczami

    Likwidacja cieni pod oczami

Profesjonalne zabiegi na cienie pod oczami

W przypadku problemu sińców pod oczami niezwykle ważna jest systematyczna domowa pielęgnacja skóry preparatami przeznaczonymi do walki z tym defektem kosmetycznym. Zaliczamy do nich specjalne żele, serum i kremy bogate w takie składniki jak witamina C, rutyna, ekstrakty z zielonej herbaty, kofeiny, alg, kawioru, aloesu, oczaru wirginijskiego, a także jony złota oraz srebra.

Takie preparaty poprawią mikrokrążenie w skórze, pomogą zlikwidować obrzęki praz przebarwienia, a także nawilżą i zregenerują delikatną skórę pod oczami.
Jeśli pomimo co najmniej kilkutygodniowego stosowania specjalnych żeli i kremów pod oczy, nie widzisz wyraźnych efektów, warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinecie dermatologii estetycznej lub kosmetologii.

W walce z cieniami pod oczami pomogą:

Mezoterapia z witaminą C
Mezoterapia to ostrzykiwanie skóry cienką igłą z wykorzystaniem specjalnych koktajli witaminowych i innych cennych substancji aktywnych, mając na celu odżywienie i poprawę kondycji naszej skóry. W przypadku cieni pod oczami doskonale sprawdza się mezoterapia z witaminą C i kwasem hialuronowym. Dzięki temu zabiegowi zmniejszymy opuchliznę, poprawimy krążenie krwi w skórze, ujędrnimy skórę i wygładzimy drobne zmarszczki w okolicy oczu.

Osocze bogatopłytkowe
Jest to zabieg polegający na podaniu w skórę przy pomocy ostrzykiwania cienką igłą osocza, które wcześniej pozyskiwane jest w wyniku odwirowania krwi żylnej pacjenta.

Pobudza to komórki do regeneracji i znacznie poprawia jakość skóry, dzięki czemu cienie pod oczami znikają lub stają się o wiele mniej widoczne.

Laser frakcyjny
Zabieg ten polega na ogrzaniu głębszych warstw skóry, co powoduje mikrouszkodzenia, w wyniku których w skórze następuje wzmożona produkcja kolagenu i elastyny, a także regeneracja drobnych naczynek krwionośnych. W wyniku tego zabiegu skóra nie tylko odzyskuje jędrność i elastyczność, ale również nabiera zdrowego kolorytu.

Kwas hialuronowy
Wprowadzenie niewielkiej ilości preparatu kwasu hialuronowego w okolicę brwi oraz dolnej powieki sprawia, że skóra wygląda świeżo, jest jędrna, odżywiona, nawilżona i odzyskuje zdrowy koloryt.

Karboksyterapia
Polega ona na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. W efekcie powstaje efekt niedotlenienia, co silnie aktywuje czynniki wzrostu w skórze, pobudza procesy jej odnowy oraz przywraca prawidłowe mikrokrążenie. Ten zabieg świetnie wpływa na koloryt skóry, sprawia, że wyglądamy młodziej i bardziej promiennie, a lepsze krążenie w skórze przekłada się na wyraźne zmniejszenie problemu z cieniami pod oczami.

Pamiętajmy jednak, że skorzystanie z profesjonalnych zabiegów, nie zwalnia nas z systematycznej pielęgnacji domowej. Zanim uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt lub, gdy po ciężkiej nieprzespanej nocy musimy iść do pracy i chcemy wyglądać świeżo i promiennie, warto nauczyć się maskować zasinienia pod oczami za pomocą odpowiednio dobranego korektora. Dobrze dobrany makijaż na cienie pod oczami, potrafi zdziałać cuda.

Jeśli nasze cienie pod oczami są błękitne lub sine, wybierzmy korektor o barwie pomarańczowej. Z kolei przy filetowych podkówkach najlepiej sprawdzi się żółta barwa korektora. Natomiast w przypadku cieni zielonkawych najlepszy będzie pigment różowy. Najpierw niewielką ilość korektora nakładamy na skórę w okolicy oczu, a następnie na całą twarz nakładamy nasz ulubiony podkład. Wybierajmy kosmetyki lekkie, najlepiej przeznaczone do skóry wrażliwej, a po powrocie do domu pamiętajmy o dokładnym demakijażu i nałożeniu odpowiednich kremów i żeli pielęgnacyjnych.